Data dodania: 2014-07-17

Wyświetleń: 1261

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 1

Głosy ujemne: 0

WIADOMOŚĆ

1 Ocena

Licencja: Creative Commons

O czym nie można zapomnieć, gdy planujemy wesele?

Planowanie wesela wymaga doskonałej koordynacji, sporych zdolności organizacyjnych i idealnej pamięci. Detali do zapamiętania jest sporo, ale można całe zadanie sobie ułatwić, jeśli skorzystasz z naszego krótkiego poradnika.

Wybierz termin

Wiele osób do wyboru terminu podchodzi dość lekkomyślnie. Owszem, wybieramy miesiące, w których nazwie występuje litera „R”, ale to chyba nie powinien być czynnik decydujący. Skupcie się na tym, co w danym miesiącu już się dzieje w życiu rodzinnym – w wielu przypadkach jest tak, że jakiś miesiąc jest szczególnie bogaty w różnego rodzaju rocznice, urodziny, imieniny i inne uroczystości. Oczywiście dla najbliższych wasz ślub na pewno będzie ważniejszy, ale pamiętajcie też o tym, że każda z tych uroczystości wiąże się już z jakimś wydatkiem i trudno będzie sfinansować wesele, jeśli w okolicy wybranej daty trzeba jeszcze kupić prezenty dla kilku innych osób.

Termin musicie też uzgodnić pod względem zajętości. Ponieważ wiele osób ma zaplanowane zabiegi operacyjne, wyjazdy wakacyjne, delegacje, szkolenia, konferencje lub choćby własny ślub, warto postarać się tak wybrać datę, aby nie kolidowała ona z innymi ważnymi wydarzeniami. Oczywiście zdaję sobie sprawę z tego, że wszystkiego przewidzieć się nie da, ale te okoliczności, o których wiadomo, warto uwzględnić.

Wybierz lokal

Większość poradników skupia się na problemie wyboru sali weselnej. My jednak teraz spojrzymy na problem szerzej – czy w ogóle jesteście przekonani, że chcecie wynająć salę weselną? Wybór powinien zaczynać się od rozstrzygnięcia między miastem a wsią – wbrew pozorom wcale nie musi to być związane z waszym miejscem zamieszkania. Bywa przecież i tak, że wasze rodziny nie mieszkają w tym samym mieście. Wtedy macie dużo większą swobodę, ponieważ z reguły wówczas wesele organizuje się mniej więcej w połowie drogi, aby żadna z rodzin nie czuła się gorzej od drugiej. Inna sprawa, że wówczas koniecznie trzeba zatroszczyć się o nocleg dla gości. Jeśli organizujecie wesele w mieście, w którym mieszka cała wasza rodzina, to wtedy należy zapytać: szykujemy wesele - czy komuś potrzeby jest nocleg, czy ktoś będzie przyjeżdżał spoza miasta i czy mamy go gdzie przenocować? Takie pozorne detale są w końcu bardzo istotne, a niedopatrzenie będzie bolesne.

Wybierz motyw

Dziś w modzie są wesela tematyczne. Oczywiście nikt nie każe się wam decydować właśnie na takie, możecie postawić na całkowitą spontaniczność, nie narzucać żadnej szczególnej konwencji – zabawa i tak może być bardzo udana. Jeśli jednak postanowicie zorganizować wesele w jakimś szczególnym tonie, wówczas powinniście dokładnie przemyśleć wszystkie związane z tym szczegóły: jaki to dokładnie koncept zaprząta wam głowy, w co powinni ubrać się goście i czy w ogóle będzie to dla nich wykonalne? Skąd czerpać inspiracje w kwestii wystroju i czy da się je jakoś zaadoptować do warunków sali albo domu weselnego?

Imprezy tematyczne mogą bardzo pobudzić zabawę, ale warunek jest jeden – wybrany motyw musi zostać zaakceptowany przez wszystkich. Jeśli organizujecie wesele tematyczne, to goście muszą się do tego dostosować. Nie można pozwolić na to, aby połowa gości dostosowała się do motywu, a połowa nie.

Podlicz wszystko

Na koniec zawsze trzeba podsumować koszty. Jeśli wychodzą zbyt wysokie – trzeba je ściąć. Musicie ustalić priorytety poszczególnych zadań i uzgodnić, z jakich elementów pod żadnym pozorem nie rezygnujecie. Takie dopasowanie kosztów należy przeprowadzać zawsze, nawet jeśli macie bardzo duży budżet. Może się bowiem okazać, że wesele wychodzi zbyt drogie, a można zapewnić doskonałą zabawę nieco taniej.

Licencja: Creative Commons
1 Ocena