Jednymi z najczęściej występujących chorób, z jakimi borykają się kobiety to te, które dotyczą tarczycy. Gruczoł ten odpowiedzialny jest za wydzielanie odpowiedniej ilości hormonów takich jak tyroksyna, trójjodotyronina oraz kalcytonina.

Data dodania: 2014-06-13

Wyświetleń: 1237

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 1

WIEDZA

-1 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Te są odpowiedzialne za prawidłowe funkcjonowanie całego organizmu. Przede wszystkim mają ogromny wpływ na rozwój układu nerwowego, pobudzają dojrzewanie czy wzrost. To właśnie one wpływają na przemianę materii oraz regulują temperaturę ciała. Właśnie dlatego, że praca tarczycy ma tak ogromny wpływ na funkcjonowanie organizmu, konieczne jest wykrywanie zaburzeń tego gruczołu w jak najwcześniejszym stadium. Trzeba wiedzieć, że choroby tarczycy występują w różnej postaci – do najczęściej występujących zalicza się niedoczynność, nadczynność oraz pojawienie się guzków wolowatych. 
Najczęściej występującym schorzeniem związanym z tarczycą jest jej niedoczynność. To choroba, której istotą jest niedostateczne wytwarzanie hormonów.
 
Jakie symptomy powinny nas zaniepokoić?
 
Jeśli stale czujesz się zmęczona/y, Twój komfort życia znacznie obniża się przez stałe uczucie senności, osłabienia, a w pracy cierpisz na brak koncentracji lub nawet zaburzenia pamięci to znak, by pójść do lekarza i wykonać pierwsze badania.  
 
Dodatkowymi objawami przy niedoczynności mogą być: stałe uczucie zimna oraz sucha i blada skóra ciała. Warto wiedzieć, że niedoczynność tarczycy powoduje nierzadko pogorszenie stanu paznokci i włosów – te stają się łamliwe i kruche a włosy zaczynają wypadać (rzadsze robią się również brwi i rzęsy). 
Objawy stają się uporczywe także biorąc pod uwagę układ trawienny – bardzo często pojawiają się zaparcia. Co więcej, zauważyć można przybieranie na wadze przy niezmienionej diecie. Niedoczynność tarczycy powoduje także stany depresyjne, a nawet znaczne znaczne obniżenie sprawności intelektualnej. 
 
Przyczyny powstawania niedoczynności tarczycy
 
Głównym winowajcą jest choroba Hashimoto, czyli schorzenie autoimmunologiczne. Jego istotą jest generowanie przez organizm takich przeciwciał, które samoistnie niszczą zdrowe komórki tarczycy. 
Trzeba nadmienić, iż Hashimoto pojawia się najczęściej dziedzicznie, czyli obarczone są nią przede wszystkim osoby, u których w rodzinie niedoczynność tarczycy właśnie z tej przyczyny się pojawia. Osoby takie powinny regularnie przeprowadzać badania profilaktyczne, najlepiej raz na 6 miesięcy. 
Tego rodzaju chorobę tarczycy wywołują również inne schorzenia i leki przyjmowane przez pacjentów. Często występuje też po operacjach tarczycy bądź leczeniu jodem radioaktywnym. 
Szczególnie narażone na wystąpienie choroby, jaką jest niedoczynność tarczycy są kobiety, u których zachodzą istotne zmiany w organizmie – może to być ciąża czy stan przed, w trakcie bądź zaraz po menopauzie. 
 
Jak leczyć niedoczynność tarczycy?
 
Zwykle leczenie trwa już do końca życia i polega na przyjmowaniu doustnych leków, które zastępują wydzielany hormon. 
Licencja: Copyright - zastrzeżona
-1 Ocena