Firmowy budżet to wypadkowa wielu elementów. Zaczynając od utrzymania jakości usług na odpowiednim poziomie, zarządzający muszą też zadbać o odpowiednie zbalansowanie finansów. Większości kosztów niestety nie da się uniknąć, ale przy odrobinie wysiłku można wygenerować oszczędności.

Data dodania: 2014-05-26

Wyświetleń: 1133

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Oszczędności w firmie - skąd wziąć na dodatkowe wydatki?

Zweryfikuj zlecenia

W biznesie wiele uwagi poświęca się na budowanie relacji z klientami. Przedsiębiorcy cenią sobie stałą współpracę i zaufanych kontrahentów. Niestety nie zawsze długa znajomość gwarantuje terminowe płatności i wywiązywanie się z warunków umowy. W wielu firmach to właśnie stali klienci generują pogłębiające się straty. By nie dopuścić do nawarstwiania się kolejnych długów, niezbędna jest regularna weryfikacja kontraktów i rozwiązywanie tych, które nie przynoszą zysków. Warto też zadbać o odpowiednie zapisy w umowach i obawiać się działań windykacyjnych.

Monitoruj budżet

Wydatki na materiały biurowe, rachunki za benzynę, telefony, organizację imprez integracyjnych – w każdej firmie kryją się nadprogramowe koszty, które przy odrobinie uwagi można zlokalizować i zredukować. Dzięki stałemu monitoringowi i analizie porównawczej w stosunku do poprzednich lat można je w porę wychwycić. Jeśli podejrzewasz, że za niektóre usługi Twoja firma płaci więcej niż powinna, wystarczy poprosić o konkurencyjną wycenę u nowych dostawców. Warto również rozmawiać z pracownikami i uczulać ich na konieczność rozsądnego zarządzania firmowymi środkami. W końcu z zaoszczędzonych pieniędzy może uzbierać się także pula na premie.

Zadbaj o finanse

W sprawnym zarządzaniu firmowymi finansami dużo zależy od instytucji, z którą współpracujemy. Przy mądrze opracowanym budżecie, regularnych wpływach i oszczędnościach, warto pomyśleć także o inwestowaniu. Tu niezastąpiony będzie dobry doradca finansowy i przede wszystkim, korzystna oferta dla firm. Opłaty za prowadzenie konta, karty płatnicze i przelewy stałe potrafią pochłaniać znaczną część środków w skali roku – nie unikniemy ich wszystkich, ale warto upewnić się, że nie płacimy za dużo. Porównując warunki umów zawsze pytaj także o powiązane produkty finansowe, takie jak pożyczki i lokaty.                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                               

Licencja: Creative Commons
0 Ocena