Wielkimi krokami zbliża się letni sezon urlopowy. Wiele osób planuje wybrać się chociaż na krótki wyjazd, który pozwoli choćby na kilka chwil zapomnieć o codziennych obowiązkach. Oczywiście, jak co roku, najpopularniejszymi kierunkami są polskie góry i morze. Bogata oferta turystycznych atrakcji sprawia, że cieszą się one niesłabnącym powodzeniem.
Również na Warmii i Mazurach, z roku na rok, zwiększa się oferta noclegowa. Chociaż wielu z nam ten region Polski, kojarzy się głównie z jeziorami, warto zapoznać się z jego historią i kulturą. Ziemie należące do Polski od 1945 roku, czyli od zakończenia drugiej wojny światowej, są wręcz naszpikowane ciekawymi zabytkami świadczącymi o dużych różnicach kulturowych i zwyczajowych ludzi. Tym samym znajdziemy tu zarówno kościoły katolickie, jak i ewangelickie, protestanckie, a także cerkwie i sanktuaria. Warto zatem zapoznać się dokładniej ze szlakiem nazywanym Świętą Warmią. Jego pokonanie zagwarantuje nam możliwość zwiedzenia najważniejszych obiektów sakralnych tej części kraju. Poza tym przemierzając Warmię, będziemy mogli poznać specyficzną formę zabudowań, odróżniających ją od innych zakątków Polski.
Jedną z głównych cech wyróżniających Mazury są oczywiście jeziora. Dają one wiele możliwości wypoczynku. Miejsce dla siebie znajdą zarówno entuzjaści aktywnego wypoczynku, jak i osoby chcące nieco się wyciszyć i odpocząć. Rozbudowana baza turystyczna daje możliwość spędzenia nocy nie tylko w hotelach czy motelach, ale także w położonych z dala od siedlisk ludzkich domkach czy też gospodarstwach agroturystycznych.
Nie będą się nudzili także pasjonaci historii. To właśnie na tych terenach swoje kwatery wojenne zbudowali w czasie drugiej wojny światowej najwyżsi dygnitarze Trzeciej Rzeszy. Oczywiście najbardziej znany jest „Wilczy Szaniec” w okolicach Kętrzyna, gdzie rezydował Hitler. To właśnie tam zapadały najważniejsze rozkazy decydujące o losach wojny. W najbliższej okolicy znajdziemy także kwatery m.in. Himmlera czy Goeringa. Warto także zobaczyć nie dokończony system tam, które miały połączyć mazurskie jeziora z Bałtykiem. Chociaż budowle nigdy nie zostały ostatecznie dokończone do dziś poraża ich wielkość.