Coraz bardziej popularne  na rynku budowniczym są domy pasywne, czyli obiekty, które charakteryzują się bardzo dobrymi parametrami izolacyjnymi i pozwalające znacznie zminimalizować zużycie energii potrzebnej do utrzymania w nich właściwej temperatury. Urządzeniem często stosowanym w tego typu domach są rekuperatory.

Data dodania: 2014-05-16

Wyświetleń: 1154

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Jak działa rekuperator?

Rekuperator jest urządzeniem, które zajmuje się wymianą ciepła. Polega to na tym, że powietrze napływające do domu jest podgrzewane powietrzem, które z niego wypływa. Rekuperator nie zajmuje dużo miejsca i składa się on z wentylatorów nawiewnych i wywiewnych, z serca, czyli wymiennika cieplnego (podstawowymi są wymienniki krzyżowe lub obrotowe) oraz niezbędnych filtrów. Często do filtrów dokłada się jonizator, który przeciwdziała rozprzestrzenianiu się dodatnim jonom emitowanym przez urządzenia elektryczne w naszym domu. Rekuperator wchodzi w skład całej centrali rekuperacyjnej, która doprowadza powietrze z pomieszczeń za pomocą rur do rekuperatora, wywiewa powietrze na zewnątrz przez wyrzutnię i nawiewa wewnątrz instalacji z czerpni.

Jakie są zalety i wady rekuperacji?

Rekuperatory mają niemal same zalety. Dzięki rekuperacji ciepło, które w zwykłych systemach było bezpowrotnie tracone, teraz w dużym stopniu może zostać odzyskane. Oszczędzić można więc sporo  na systemie grzewczym całego budynku oraz na systemach wentylacyjnych począwszy już od mikrowywiewników okiennych. Pomieszczeń nie trzeba wywietrzać. Dzięki filtrom mamy pewność świeżego powietrza w całym domu – ma to więc swoje zalety zdrowotne. Dodatkowo w ten sposób unikniemy też wszelkich przeciągów. Rześkie powietrze uzyskujemy bez komarów i innych insektów, które nie mają już dostępu do naszego mieszkania. Zamknięte okna pozwalają w pełni odizolować się od często nieprzyjemnego zgiełku zza okna. Ciszy nie zakłóci także sama instalacja rekuperacyjna.

Nic jednak nie przychodzi za darmo. Za rekuperatory przyjdzie nam trochę zapłacić. Bądźmy przygotowani na to, że inwestycja nie zwróci się nam po roku czy dwóch. Na szczęście rekuperatory charakteryzują się ponad dziesięcioletnią trwałością i niezawodnością. Inną sprawą jest, że o instalacji rekuperatorów najlepiej pomyśleć już na etapie projektowania budynku, bądź jego budowy, bowiem instalacja właściwie nieobudowana nie należy do najładniejszych.

Podsumowując, rekuperacja to świetny pomysł dla wszystkich, którzy planują budowę, lub generalny remont, a którzy zainteresowani są większym komfortem swego domu i oszczędnościami w wydatkowaniu energii.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena