Na rynku nieruchomości pojawiła się oferta mieszkań bezczynszowych. Mieszkać i nie płacić czynszu brzmi pięknie, ale i podejrzanie. Jakie są dokładne zasady panujące w mieszkaniach bezczynszowych?

Data dodania: 2014-04-29

Wyświetleń: 1198

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Posiadanie mieszkania – nawet na własność oznaczało do tej pory comiesięczne płacenie czynszu. Sytuacja na rynku nieruchomości uległa jednak zmianie, odkąd pojawiła się oferta mieszkań bezczynszowych.

Wspólne wydatki

Czynsz, który płacą mieszkańcy jest przeznaczany przede wszystkim na utrzymanie i eksploatację. Poza tym część pieniędzy jest wydawana na spółdzielnię mieszkaniową, zarządcę i inne instytucje. W mieszkaniach bezczynszowych nie ma tego problemu – co nie oznacza również, że jedynym wydatkiem będzie samo kupno mieszkania. Właściciele zamiast tak jak do tej pory - płacić czynsz co miesiąc, będą składać się na utrzymanie wspólnych części budynku. Co to oznacza w praktyce? Takie opłaty będą przeznaczane na sprzątanie klatki schodowej i wspólnych korytarzy, zapewniona będzie konserwacja i ewentualny serwis oświetlenia, ogrzewania, windy a także wywóz śmieci.

Wady i zalety

Największą zaletą mieszkań bezczynszowych jest to, że właściciele dokładnie wiedzą na co przeznaczane są ich pieniądze. Unikają w ten sposób dodatkowych opłat np. za usługi spółdzielni mieszkaniowej i dzięki temu oszczędzają. Kupno mieszkania bezczynszowego zdecydowanie się opłaca – koszty, które ponoszą mieszkańcy są o wiele niższe niż w przypadku płacenia tradycyjnego czynszu raz w miesiącu. Czy takie mieszkania mają jakieś wady? Jedynym minusem mogą okazać się nieprzyjacielskie stosunki z sąsiadami. Dobre kontakty lokatorów okazują się w takich sytuacjach bardzo cenne, dlatego że wszystkie decyzje dotyczące części wspólnej muszą być zgodnie podjęte. Poza tym, jeśli mieszkańcy będą się ze sobą dobrze komunikować to tym lepiej - nie tylko dla ewentualnych remontów, ale też dla samej atmosfery mieszkania we wspólnym bloku czy kamienicy.

Wiele możliwości

Zdecydowanie korzystnym dla posiadaczy bezczynszowych mieszkań jest fakt, iż taka forma jest coraz częściej spotykana na polskim rynku deweloperskim. Sprzedaż mieszkań wciąż cieszy się dużą popularnością, a najchętniej kupowane są dwupokojowe, nowe mieszkania zlokalizowane niedaleko centrum miasta. W mieszkaniach bezczynszowych unikniemy regularnych opłat co miesiąc. Zamiast tego będziemy płacić zdecydowanie rzadziej, ale za to każdy właściciel będzie dokładnie wiedział na co wydane zostaną jego pieniądze.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena