Rynek pierwotny mieszkań ma się znakomicie. Nie tylko w największych polskich miastach powstają nowe osiedla, gdzie lokale sprzedają się jak świeże bułeczki. Jednak z uwagi na ogromny wydatek związany z kupnem mieszkania, cały proces, od wyboru nieruchomości, po podpisanie odpowiednich dokumentów powinien być przeprowadzony bardzo starannie.

Data dodania: 2020-03-10

Wyświetleń: 256

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Jak bezpiecznie kupić mieszkanie na rynku pierwotnym?

Jak w sposób bezpieczny, rozsądny wybrać najlepsze mieszkanie? Na co zwrócić uwagę podczas sprawdzania, z jaką firmą deweloperską ma się do czynienia? Jaki skutecznie przeprowadzić proces odbioru nowego lokum?

 

Wybór odpowiedniej lokalizacji

Oczywiście, im lepsza lokalizacja, tym wyższa cena metra kwadratowego mieszkania. Dlatego wiele osób nie ma tego komfortu, by bez ograniczeń interesować się wszystkimi dostępnymi lokalizacjami w mieście. Jeżeli posiadane środki finansowe, wysokość kredytu są ograniczone, należy mierzyć siły na zamiary. Nie będzie to jednak oznaczało zamieszkania w miejscu kompletnie odciętym od świata. Warto sprawdzić dokładnie okolicę, ale nie tylko pod względem tego, co jest tu i teraz. Dobrze sięgać w przyszłość, czyli prześledzić plany zagospodarowania przestrzennego, zdobyć informacje, czy np. miasto planuje w okolicy inwestycje np. w sieć drogową, czy tramwajową. Dodać do tego oczywiście trzeba takie aspekty jak infrastruktura lokalna, w postaci sklepów, obiektów opieki zdrowotnej, edukacyjnych.

Na sam koniec warto dokładnie prześledzić, w jaki sposób odbywają się codzienne dojazdy do najważniejszych punktów miasta. Ile trzeba będzie spędzić w podróży do pracy, ile czasu zajmie dojazd do sklepu.

Naturalnie nie ma miejsc idealnych, jednak przeprowadzenie dokładnego rozpoznania odnośnie kwestii zawartych powyżej jest niezbędne.

 

Deweloper, czyli jak sprawdzić od kogo kupuje się mieszkanie?

Niezależnie od tego, w jakim miejscu i za ile chce się kupić mieszkanie, konieczne będzie dokładnie prześwietlenie dewelopera. To jaka firma prowadzi inwestycję budowlaną, ma kluczowe znaczenie. Co zatem trzeba sprawdzić?

Sytuacja finansowa firmy. Okazuje się, że jeżeli wybrało się dewelopera, który jest spółką akcyjną notowaną na giełdzie, to nie ma problemów z sięganiem do corocznych sprawozdań finansowych. Wszystkie spółki notowane na giełdzie mają obowiązek ich publikowania.

Doświadczenie dewelopera. Analizuje się to, jak wiele inwestycji przeprowadził deweloper. Czy stawiane nowe bloki to pierwsza inwestycja, czy kolejna już z rzędu? Im dłużej na rynku działa deweloper, tym większe zaufanie do jego realizacji.

Wcześniejsze realizacje dewelopera. Dobrze jest zapoznać się z poprzednimi działaniami dewelopera. To jak w rzeczywistości wyglądają inwestycje przygotowane na przestrzeni lat. Pozwoli to mieć obraz tego, jak się dana firma przykłada do swoich inwestycji.

Opinie osób, które zdecydowały się na zakup mieszkania u dewelopera. Znalezienie opinii na temat działalności konkretnej firmy deweloperskiej nie będzie dziś trudne. Ludzie chętnie w internecie dzielą się informacjami dotyczącymi choćby tego, jak przebiega współpraca z daną firmą. Można znaleźć informacje o tym, w jakim stanie ostatecznym są oddawane konkretne inwestycje. To bardzo ważne wskazówki.

 

Odbiór mieszkania

Jeżeli zapadła decyzja o zakupie mieszkania w konkretnej lokalizacji, proces związany z podpisaniem wymaganych umów przebiegł pomyślne, pozostaje tylko przygotować się na odbiór lokum. Co warto w tej sferze wykonać, aby później nie mieć żadnych kłopotów z użytkowaniem nowego mieszkania? Zatrudnić fachowca, który zajmuje się pomocą przy odbiorach nieruchomości. Dzięki temu profesjonalnie zostaną sprawdzone liczne aspekty dotyczące spraw związanych z prawidłowym wykonaniem prac budowlanych. Najważniejsze z nich to analiza, czy standard wykończenia jest rzeczywiście taki, jaki miał być według umowy. Kolejna kwestia to np. sprawdzanie, czy ściany, podłogi, przyłącza, instalacje są wykonane zgodnie ze sztuką budowlana? Czy prawidłowo zostały zamontowane okna oraz drzwi? Inna ważna kwestia, to odniesienie się do powierzchni poszczególnych pomieszczeń. Muszą one odpowiadać temu, co było na projekcie i w umowie. O prostych ścianach naturalnie nikomu nie potrzeba przypominać.

 

Postępując zgodnie z zasadami, które zostały przedstawione powyżej, poszukiwanie nowego mieszkania nie powinno nastręczać trudności. Dzięki nim można znaleźć optymalne mieszkanie dla siebie i swojej rodziny.

Licencja: Copyright - zastrzeżona