Wilgoć w budynku, a następnie pojawiający się grzyb to liczne szkody. Mowa zarówno o problemach konstrukcyjnych, jak i kwestiach typowo niekorzystnych dla ludzkiego zdrowia. Co może być przyczyną zawilgocenia budynku? Jak sobie radzić z tym problemem?

Data dodania: 2020-04-10

Wyświetleń: 537

Przedrukowań: 1

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Zawilgocenie budynku może mieć różne podłoże. Jednak wilgoć działa podstępnie i ukazuje się dopiero po jakimś czasie. Dlatego warto sprawdzić wszystkie przyczyny, które powodują, że w budynku jest podwyższony poziom wilgoci.

Co sprawia, że budynki ulegają zawilgoceniu?

Należy zaznaczyć, że przyczyny zawilgocenia domów mają różnorodne źródła. Nie tylko wynikają np. z niekorzystnych warunków atmosferycznych, awarii. Wilgoć może być spowodowana poprzez materiały budowlane, czy też nieumiejętnie wykonane prace wykończeniowe. Dlatego czy budynek ma 50 lat, czy jest zupełnie nowy, nie ma to żadnego znaczenia. Wszędzie można spotkać podwyższony poziom wilgoci.

 Wpływ na zawilgocenie budynków mają:

–       brak izolacji poziomej lub pionowej,

–       powodzie,

–       awarie instalacji hydraulicznych, kanalizacyjnych, grzewczych,

–       niechlujne, nieumiejętnie prowadzone prace budowlane i wykończeniowe,

–       źle dobrane materiały budowlane oraz praca w oparciu o źle dopasowaną technologię,

–       kiepska, nieefektywna wentylacja w pomieszczeniach,

–       stała kondensacja pary wodnej na takich elementach jak rury,

–       podwyższony poziom wód gruntowych,

–       nieumiejętny dobór materiałów wykorzystanych podczas budowy i wykończeniu wnętrz,

–       kiepskie lub brak ocieplenia budynku,

–       nieszczelne rynny, nieradzące sobie z dużymi ilościami deszczówki,

–       nieumiejętne dbanie o właściwe temperatury w pomieszczeniach.

 Oczywiście niezależnie od tego, co było przyczyną zawilgocenia budynku, nie można pozostawiać biernym. Gdy tylko wilgoć, czy też jej następstwo, czyli grzyb zostaną dostrzeżone, konieczne okazuje się szybkie i skuteczne działanie. Jak tego dokonać? Korzystając z jednej ze sprawdzonych metod.

 Skuteczne osuszanie budynków. Najlepsze metody, sprawdzone sposoby.

Domy oraz inne obiekty można osuszać na różne sposoby. Każdy przypadek jest traktowany indywidualnie i wymaga dobrania efektywnej metody działania.

 Biorąc pod uwagę sposoby walki z zawilgoceniem, można wykorzystać metody nieinwazyjne lub inwazyjne. Czym się różnią? O jakich działaniach dokładniej mowa?

 Osuszanie nieinwazyjne polega na nie ingerowaniu w konstrukcję budynku. Zatem będzie to osuszanie gorącym powietrzem, kondensacyjne, absorpcyjne, próżniowe lub mikrofalowe.

Stawiając na metodę osuszania gorącym powietrzem, potrzebne będą urządzenia, których zadaniem jest nagrzewać pomieszczenia, gdzie jest podwyższony poziom wilgoci. Metoda mikrofalowa jest podobna do wykorzystywania gorącego powietrza, jednak znacznie skuteczniejsza. Osuszanie metodą kondensacyjną będzie opierało się na procesie parowania. Czyli para wodna zostanie skroplona, a następnie przekazana do parownika. Podobny proces zachodzi podczas osuszania absorpcyjnego, z tym że wilgoć po osuszeniu zostaje podgrzana i zwrócona do pomieszczenia.

 Czym są metody inwazyjne? Zachodzi tutaj ingerencja w konstrukcje budynku. Jest to kosztowne, ale i niezwykle skuteczne. Wymaga się jednak ogromnych umiejętności, by skutecznie pozbyć się nadmiaru wilgoci raz na zawsze. Wśród najpopularniejszych i najskuteczniejszych metod inwazyjnych należy wspomnieć o iniekcji ciśnieniowej, grawitacyjnej, podcinaniu murów budynków. Dodatkowo wykorzystywana jest elektroiniekcja, termoiniekcja oraz iniekcja krystaliczna.

 

Licencja: Creative Commons
0 Ocena