Od kilku lat znacznie zwiększyła się liczba wydawanych licencji dla pośredników oraz powstało wiele firm działających na rynku nieruchomości, które poszerzyły swoją działalność o usługę pośrednictwa.
Praca pośrednika nieruchomości
Ciągle zwiększająca się liczba pośredników nieruchomości powoduje, że muszą oni wykorzystywać różne możliwości reklamy oraz promocji w celu przebicia działań konkurencyjnych firm. Biura pośrednictwa wypracowały na tyle podobny plan działania, że analiza oraz szerszy opis nie sprawia żadnego problemu. Pozyskiwanie nowych ofert nieruchomości to dla pośrednika bardzo ważnych i stały elementem każdego dnia w pracy. Działania te skierowane są na przeszukiwanie Internetu, prasy branżowej, korzystanie z firmowej bazy kontaktów oraz odnajdywaniem konkretnych ofert nieruchomości dla klientów firmy. Każdy pośrednik nieruchomości pracuje zgodnie z własnym systemem, z tego też powodu metody pozyskiwania przez nich nowych ofert mogą być różnorodne.
Pomimo tak szerokiej oferty usług pośredników nieruchomości, w dalszym ciągu wiele osób poszukuje ofert na własną rękę. Nie oznacza to jednak, że jest to główny sposób na zdobywanie bazy ofert. W dalszym ciągu pośrednicy większość ofert gromadzą poprze aktywne poszukiwania. Należy jednak pamiętać o podstawowej zasadzie, która mówi o tym, że im bardziej biuro pośrednictwa nieruchomości jest renomowane, tym więcej ofert znajdujących się w bazie pochodzą od wynajmujących czy sprzedających.
Należy jednak dodać, że głównym problemem w samodzielnym poszukiwaniu ofert prze klienta jest to, że w większości przypadków ogłoszenia wielokrotnie się powtarzają. W takich sytuacjach bardzo dużym uproszczeniem są programy do selekcji ogłoszeń, które są na bieżąco aktualizowane o nowe ogłoszenia prywatne. Jest to sposób na zdobywanie potencjalnych klientów, który z roku na rok staje się coraz bardziej powszechny.
Upadłość konsumencka to jedno z narzędzi prawnych, które pozwala osobom fizycznym nieprowadzącym działalności gospodarczej na oddłużenie i rozpoczęcie życia „od nowa”. Jednak sytuacja staje się bardziej skomplikowana, gdy dłużnik posiada kredyt hipoteczny. W takim przypadku pojawia się istotne pytanie – co dzieje się z nieruchomością? Czy zawsze przejmuje ją bank? Czy istnieje sposób, by zachować mieszkanie lub dom mimo ogłoszenia upadłości?