Gospodarka magazynowana traktowana jest jako jedna z najważniejszych ogniw w sferze logistyki w przedsiębiorstwach. Właściwie zaplanowane procesy magazynowe są gwarancją szybkiego przepływu materiałów od dostawców do potencjalnych klientów.

Data dodania: 2014-04-09

Wyświetleń: 1308

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Dobrze zorganizowany system logistyczny oraz właściwie przygotowane do niego magazyny powodują, że przebieg materiałów w tym procesie odbywa się bezproblemowo.


Zorganizowany system logistyczny
Współcześni przedsiębiorcy doskonale zdają sobie sprawę z tego, że kluczem do sukcesu jest przede wszystkim odpowiednio zorganizowany system logistyczny. Optymalizacja przepływów materiałowych, informacji ich dotyczących oraz innych czynników związanych z przechowywaniem towarów w magazynach mają ogromny wpływ na skuteczność w gospodarowaniu. Niezależnie od umiejscowienia magazynów w systemie logistycznym muszą one zarazem otrzymywać, jak i dostarczać informacji związanych z ilością dostępnych materiałów oraz ich zapotrzebowaniem. Z tego też względu niesamowicie istotną sprawą jest przekazywanie  informacji o rzeczywistym stanie magazynowym, a nie określanym na wyrost.


Gospodarka magazynowa
Rozwiązywanie problemów gospodarki magazynowej w zakładzie pracy narzuca konieczność wzięcia pod uwagę zadań w sferze trzech obszarów działania, do których zalicza się: zaopatrzenie, produkcja oraz dystrybucja. Zadaniem gospodarki magazynowej w obszarze zaopatrzenia jest przyjęcie od dostawców materiałów, ich okresowe przechowywanie oraz stopniowe przekazywanie do produkcji. Z kolei w obszarze produkcji, w którym działają magazyny rozdzielcze oraz podręczne, zadanie gospodarki magazynowej to właściwe rozdysponowanie produktów oraz półfabrykatów do odpowiednich wydziałów produkcyjnych. Natomiast w obszarze dystrybucji gospodarka magazynowa ma za zadanie przetrzymywanie materiałów gotowych, odpowiednie ich skomplementowanie oraz zarządzanie przepływem produktów gotowych do klientów. Działania te są bardzo ważne w procesie dystrybucyjnym, gdyż obszar dystrybucji w dużym stopniu decyduje o stopniu konkurencyjności firmy na rynku.


Głównym zadaniem logistyki w tym zakresie jest zapewnienie dostarczenia towaru o właściwej jakości, w określonej ilości, za odpowiednią cenę oraz we właściwym miejscu i terminie. Podstawowym celem logistyki magazynowej jest więc odpowiednie zarządzanie przepływem materiałów, informacji oraz wartości - od chwili nabycia po sprzedaż.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena