1 głosów
1 głosów dodatnich
0 głosów ujemnych
915 razy czytane
0 przedrukowany
Copyright - zastrzeżona Licencja

Jeśli szukasz miejsca na romantyczny weekend, to Lądek-Zdrój jest idealną propozycją. To przepiękne miasteczko i chyba najsłynniejsze polskie uzdrowisko o niepowtarzalnym klimacie.

Właśnie do tego miasta zjeżdżali największe historyczne osobistości, jak: cesarzowa Katarzyna II, słynny poeta Johan Wolfgang Goethe - czy choćby prezydent USA – John Quincy Adams. Lądek-Zdrój to wymarzone miejsce na wieczorne spacery tylko we dwoje. Obok wielowiekowych uliczek i zaułków, świadczących o bogatej historii, w samym centrum znajduje się urokliwy zielony zakątek. Znajdziemy tam Park Zdrojowy usiany marmurowymi rzeźbami, niedawno rewitalizowany Park 1000-lecia zaprojektowany w stylu angielskim oraz ustronny Park im. Juliusza Słowackiego.

Świetnym pomysłem na wspólną wędrówkę jest zwiedzanie oddalonej od Lądka-Zdrój o ok. 12 km Jaskini Niedźwiedziej, odkrytej prawie pół wieku temu. Jaskinia w Kletnie należy do najdłuższych jaskiń w paśmie Sudetów - łączna długość tras przekracza 25 km. Zachwyca ona swoją przebogatą i bajeczną formą naciekową – stalagmitami, stalaktytami i ich kombinacją czyli stalagnatami. Zwiedzanie jaskini połączyć można z górska wędrówką i zdobyciem szczytu Śnieżnika (1423 m.n. p.m.).

Do innych atrakcji turystycznych możemy zaliczyć także: ruiny średniowiecznego zamku Karpień, jaskinię Radochowską, Stołowe Skały nieopodal wsi Stójkowa, czy malowniczo położone skupiska skał na szczycie górze Trojak (766 m. n.p.m.).

Warto także odwiedzić Czechy. Tuż za przełęczą Lądecką znajduje się miasteczko Javornik z górującym nad nim efektownym zamkiem, nieco dalej zaś znajduje się ciekawa jaskinia krasowa jaskinia Na Pomezi. Z Javornika można też przejść szlakiem do Račí údolí (czyli Doliny Raka) i tam zwiedzić takie romantyczne nie tylko z nazwy miejsca jak: ruiny zamku Rychleby, Pusty Zamek (Pustý zámek) lub też Diabelską Ambonę (Čertova kazatelna). W Dolinie Raka znajdziemy też niedawno oddany do użytku turystyczne zaplecze, gdzie znajdziemy miejsce na rozpalenie ogniska.

Miejsc, które warto odwiedzić jest oczywiście więcej, Lądek-Zdrój leży w otoczeniu z jednej strony pasa gór Rychlebskich, a z drugiej Masywu Śnieżnika, miejsc do wędrówek jest aż nadto.

 

Podkreślenia wymaga fakt, że Lądek-Zdrój to miasteczko typowo turystyczne i nie uświadczymy tu wielkomiejskiego zgiełku, dzięki czemu pozwoli to nadać pobytowi romantycznego i intymnego charakteru.

Licencja: Copyright - zastrzeżona