Skąd się wzięła u kobiet menopauza, skoro u żadnego innego zwierzęcia takie zjawisko nie występuje? Podawane są różne hipotezy, ale większość z nich jest kuriozalna, nie wspominając nawet o tym, że żadna choćby nie ociera się o problem dolegliwości związanych z przekwitaniem.

Data dodania: 2014-04-06

Wyświetleń: 1388

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Zmiany ogólnoustrojowe

Menopauza jest procesem indukowanym wewnątrz organizmu. Pewne czynniki zewnętrzne oraz indywidualna historia mogą powodować przyspieszenie albo opóźnienie menopauzy, ale pewne jest, że jej objawy się w końcu pojawią. Ponieważ funkcja układu rozrodczego regulowana jest przede wszystkim hormonalnie, właśnie zmiany w poziomie hormonów mogą być przyczyną pewnych ogólnoustrojowych zaburzeń. Hormony przecież są rozprowadzane po całym ciele i wszędzie mogą wywoływać jakiś, niekoniecznie dobrze poznany efekt. Niestety, terapia hormonalna, jakkolwiek skuteczna, jest zawsze dość ryzykowna.

Leczenie objawów

Menopauzę warto leczyć objawowo, czyli zwalczać ból, zły nastrój, zmiany gospodarki wodnej i mineralnej. Do tego już nie jest potrzebna terapia hormonalna, a zazwyczaj wystarczają suplementy diety. Ponieważ hormony płciowe w dużym zakresie regulują także inne kwestie, a nie tylko te związane bezpośrednio z układem rozrodczym, należy niwelować niekorzystne objawy menopauzy także w tym zakresie. Oczywiście żadne preparaty poza hormonalnymi nie mogą zlikwidować przyczyn menopauzy, ale w wielu przypadkach stosowanie zastępczej terapii hormonalnej jest niewskazane.

Jakie składniki suplementów przynoszą ulgę w menopauzie

Menopauzę należy rozumieć jako proces obejmujący cały organizm, a nie tylko układ rozrodczy, dlatego też składniki suplementów diety (na przykład preparatu Menopausal Formula) są dość zróżnicowane, aby wpływały na funkcjonowanie różnych układów. Często objawem menopauzy jest ogólne osłabienie organizmu i utrata energii. Rośliną, która skutecznie znosi tego rodzaju dolegliwości, jest żeń szeń, który wchodzi w skład praktycznie każdego ziołowego suplementu dedykowanego dla kobiet w okresie przekwitania. Na układ nerwowy wpływają także odpowiednio spreparowane zioła pluskwicy groniastej, niepokalanka, i kilku innych.

Ważne jest w tym okresie zaspokojenie zmiennego w czasie zapotrzebowania na witaminy i minerały. Poszczególne suplementy są wzbogacane albo witaminami i minerałami naturalnymi, albo syntetycznymi. Są one korzystne przede wszystkim dla włosów, paznokci, skóry, stanu wielu narządów wewnętrznych, odpowiadają także za równowagę wodno-elektrolitową.

Pozostałe składniki suplementów mają działanie ukierunkowane przede wszystkim na układ pokarmowy oraz wydalniczy i płciowy, ponieważ właśnie tam najszybciej objawia się uczucie dyskomfortu związanego z menopauzą i dolegliwości ze strony tych właśnie układów są uznawane przez większość kobiet za najbardziej dokuczliwe.

Czy to pomaga?

Należy pamiętać, że cechą charakterystyczną preparatów naturalnych, która wyraźnie odróżnia je od zastępczej terapii hormonalnej, jest względnie duże bezpieczeństwo, ale także opóźnienie działania. Większość składników suplementów musi się skumulować, aby przynieść pełną ulgę – hormony działają szybciej, ale to naturalne preparaty pozwalają na zachowanie poziomu aktywności i nie podnoszą ryzyka zachorowania na wiele chorób, w tym również nowotworowych. Co ważne, odpowiednia suplementacja diety jest zalecana przez lekarzy również w czasie stosowania terapii hormonalnej, co jest dowodem na to, że naturalne preparaty rzeczywiście działają i naprawdę przynoszą ulgę.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena