Korzeń żeń szenia, zwany także korzeniem życia, jest stosowanym os setek lub tysięcy lat suplementem diety. Tradycja jego zażywania pochodzi z dalekiego wschodu, natomiast w Europie przyjęła się bardzo dobrze w latach 80 i 90.

Data dodania: 2014-04-06

Wyświetleń: 1364

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Klasycznie

Żeń-szeń jest klasycznym preparatem pobudzającym. Zawarte w jego korzeniu związki działają stymulująco na układ nerwowy, podobnie do kofeiny, ale silniej i skuteczniej, dając także trwalszy efekt. W przeciwieństwie do kofeiny jednak, korzeń żeń szenia działa na większość układów, a nie jedynie na układ nerwowy. W Chinach żeń szeń używany jest jako przyprawa (analogicznie do stosowania w europie cząbru lub majeranku) do dań, sosów, zup. Najbardziej klasycznym jednak sposobem przyjmowania tego suplementu jest żucie świeżego lub suszonego korzenia.

Bardziej nowocześnie

Dziś mało kto propaguje jeszcze żucie korzenia żeń-szenia. Dużo popularniejszą formą tego suplementu są kapsułki lub pastylki zawierające zmielony korzeń. Oczywiście dawka substancji czynnej jest w takich preparatach dokładnie oznaczona, ponieważ w przypadku suplementów ziołowych ich działanie silnie zależy od dawki specyfiku.

Na co pomaga żeń szeń

Korzeń żeń-szenia ma dość szerokie zastosowanie, ponieważ zawarte w nim substancje aktywne mogą być w organizmie przekształcone w wiele różnych substancji. Podstawowe działanie korzenia żeń szenia objawia się w układzie nerwowym. Specyfiki takie jak Panax Ginseng redukują uczucie znużenia, a nawet silnego zmęczenia. W sytuacjach stresowych substancje zawarte w żeń-szeniu mogą działać jako antagoniści stresorów, dzięki czemu dużo łatwiej jest się wtedy odprężyć.

Żeń szeń przyspiesza akcję serca, zwiększa ciśnienie krwi, a tym samym przeciwdziała odkładaniu blaszek miażdżycowych i poprawia filtrację krwi w nerkach. Czasowo wzmacnia również wydolność fizyczną i psychiczną, dlatego preparaty z żeń szeniem są szczególnie polecane osobom ciężko pracującym, i to zarówno fizycznie, jak i umysłowo.

Korzystny wpływ żeń szenia zaznacza się także w układzie pokarmowym, ponieważ regulowana jest perystaltyka jelit, a także metabolizm glukozy, poprzez wspomaganie utrzymania właściwego poziomu insuliny i glukagonu. Naturalne preparaty z żeń szenia wykazują właściwości antyoksydacyjne.

Jak stosować żeń szeń?

Kuracja żeń szeniowa powinna trwać przynajmniej przez miesiąc. Po tym czasie organizm w pełni będzie w stanie wykorzystać wszystkie substancje zawarte w suplemencie. Żeń szeń nadaje się także do stosowania ciągłego, które jest polecane w okresie od jesieni do wiosny, kiedy brakuje nam naturalnych składników odżywczych. Również latem stosowanie zeń szenia może być wskazane, zwłaszcza u osób, które przechodzą nerwowy okres w swoim życiu albo wykonują ciężką pracę. Jest wiele wskazań do stosowania żeń szenia, i w poszczególnych przypadkach zmieniają się przede wszystkim dawki. Suplementy dawkuje się w taki sposób, aby ilość przyjętych substancji odpowiadała tej, jaka znajduje się w 4 gramach korzenia, przy czym w zależności od potrzeb dawkę tę należy przyjąć jednorazowo lub podzielić na kilka dawek przyjmowanych między posiłkami. Uwaga: przez wzgląd na działanie pobudzające, raczej nie należy stosować suplementów z żeń szeniem bezpośrednio przed snem. Nie należy także stosować ich przy podniesionym ciśnieniu krwi. Reakcje alergiczne są rzadkie, przypadki działań niepożądanych w przypadku prawidłowego zażywania praktycznie nie występują, dlatego żeń szeń to suplement niemal całkowicie bezpieczny.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena