Zastanawiałeś/-łaś sie nad odpowiedziami na te pytania? Jeżeli tak, to przeczytaj poniższy artykuł.

Data dodania: 2014-04-03

Wyświetleń: 1687

Przedrukowań: 1

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

RECENZJA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Co to są bioperine? Czy pani dietetyk kliniczny mówi prawdę? Analiza suplementów z witaminami.

Większość z czytelników obserwuje zapewne emitowane do znudzenia reklamy preparatów witaminowych. Przyznam, że przykuwają uwagę. Dlaczego? Próbują dać nam do zrozumienia, że wymyślono idealny produkt witaminowy, który zdecydowanie poprawi kondycję naszego organizmu. Czy w ogóle suplementacja witaminami jest nam potrzebna, czy każdy z nas aż tak źle się odżywia, że ma niedobory? To również gorący temat ale tym razem chce skupić się na reklamach. To co najbardziej przykuwa uwagę to zapewnienia fachowca/aktora (np. Pani dietetyk, farmaceuty, lekarza) że to np. witaminy i minerały o najwyższym stopniu wchłaniania oraz, że produkt zawiera warzywa, owoce i zioła – „wszystko tak jak zaplanowała natura”. Pomijam w dalszej analizie fakt rozpoczęcia większości reklam od krytyki innych preparatów witaminowych, to już standard w przypadku polskich reklam leków i suplementów, świadczący o ich żenująco niskim poziomie. Z moich spostrzeżeń wynika, że natura zaplanowała abyśmy jedli warzywa i owoce w normalnej postaci a nie sproszkowane i w dodatku w minimalnych ilościach. Jak minimalnych? Na stronie internetowej pewnego preparatu znalazłam skład: poza wymienionymi substancjami chemicznymi (witaminami) wyszczególnione zostały wspomniane warzywa, owoce i zioła. Uwaga przedstawiam listę:

brokuł, kalafior, marchew, jarmuż, pędy szparaga, burak, kapusta, czosnek, liście pietruszki, szpinak, brukselka, korzeń kurkumy, owoce i pestki granatu, borówki, maliny, owoce acai, żurawina, pestki winogron, jagody, jeżyny, bioflawonoidy cytrusowe, owoce dzikiej róży; bromelaina, papaina, spirulina, algi wodne, lucerna, sok z trawy jęczmiennej, chlorella, trawa pszeniczna, siemię lniane, liście mięty, nasiona kozieradki pospolitej, karczoch, korzeń imbiru, koper włoski, liście szałwii, korzeń żeń-szenia syberyjskiego, korzeń żeń-szenia amerykańskiego oraz ekstrakty z zielonej herbaty, skrzypu polnego, korzenia kurkumy, owoców głogu, owoców żurawiny, koszyczka rumianku, ziaren kakaowca, tamaryndowca malabarskiego

To wszystko w jednej tabletce? Ja nie zmieściłabym tego w dużej reklamówce;) Czyli ktoś pomyśli sobie – zażyłem dzisiaj preparacik i już nie muszę jeść warzyw...to jednak tylko moje czarne przypuszczenia i mam nadzieję, że to się nigdy nie stanie. Wnioski wyciągnijcie sami czy zawarte w preparacie warzywa, owoce i zioła naprawdę dają przewagę nad innymi preparatami.

            Co to opatentowana formuła bioperine? To standaryzowany ekstrakt z czarnego pieprzu, zawierający  95%-99% piperyny (alkaloidu), pochodnej piperydyny.  Czarny pieprz należy do jednych z najpopularniejszych przypraw, ze względy na specyficzny, gryzący efekt zawartej w nim piperyny. Poza tym znalazł zastosowanie w lecznictwie, jako środek konserwujący oraz w przemyśle perfumeryjnym. W ostatnim czasie dowiedziono wielu fizjologicznych oddziaływań ekstraktu z czarnego pieprzu na nasz organizm. Są to między innymi: stymulacja enzymów trawiennych trzustki, polepszenie trawienia i znaczne skrócenie czas pasażu żołądkowo-jelitowego pożywienia. W badaniach in vitro przedstawiono również działanie antyoksydacyjne piperyny. Jak piperyna wpływa na biodostępność innych substancji, w tym suplementów diety? Piperyna wspomaga naturalne procesy termogenezy w naszym organizmie, pośrednio działając na przekaźnik wewnątrzkomórkowy cAMP. Zwiększenie biodostępności przy pomocy bioperiny wiążę się z aktywacją kanałów TRPV1, hamowaniem enzymu CYP3A4 oraz P-glikoproteiny, odpowiedzialnych za metabolizm i transport między innymi leków i suplementów. W skrócie piperyna przyczynia się do hamowania metabolizmu leku/suplementu podanego doustnie zwiększając tym jego biodostępność.

Wykorzystano:

1. Lin Z, Liao Y, Venkatasamy R, Hider RC, Soumyanath A. Amides from Piper nigrum
L. with dissimilar effects on melanocyte proliferation in-vitro. J Pharm
Pharmacol. 2007 Apr;59(4):529-36. PubMed PMID: 17430636.
2. Lipiak D. Bioperyna (Piperyna) naturalny związek zwiększający dostępność biologiczną suplementów diety 

Licencja: Creative Commons
0 Ocena