Posiadanie konta osobistego, jakkolwiek oczywiście obowiązkowe nie jest, na pewno ma wiele plusów. Żeby jednak je zauważyć, trzeba wybrać sobie właściwe konto. W przeciwnym razie zamiast zysków i korzyści, zobaczysz tylko problemy związane z utrzymaniem konta i całkiem spore koszty.

Data dodania: 2014-03-26

Wyświetleń: 1435

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 3

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

3 Ocena

Licencja: Creative Commons

Jakie konto wybrać? Krótki poradnik.

Prezentujemy krótki poradnik, dzięki któremu wybór konta będzie łatwiejszy.

Po pierwsze: cena

Z jednej rzeczy musisz zdawać sobie sprawę. Banki nie są instytucjami charytatywnymi i z pewnością w ten lub inny sposób na Tobie zarobią. Zresztą utrzymanie konta nie kosztuje banku praktycznie nic, bo to tylko zapis na serwerze. Ani żaden fizyczny depozyt, ani nawet pieniądze w ich fizycznej postaci nie są potrzebne, żebyś dysponował kontem, a to oznacza, że banki mogą zarobić na setki sposobów.

Darmowe konto bankowe rzadko kiedy naprawdę jest za darmo. Oczywiście brak opłaty za prowadzenie rachunku to jedno, ale już opłaty na przykład za wydanie lub użytkowanie karty zazwyczaj zerowe nie są, co oznacza, że, tak czy inaczej, zapłacisz – jedynie tytuł opłaty będzie inny.

Druga opcja to konto osobiste z opłatą miesięczną za prowadzenie rachunku. Jest ono korzystniejsze pod tym względem, że nie musisz się zastanawiać, czy spełnisz warunki niezbędne dla bezpłatnego prowadzenia rachunku, czy nie. Z drugiej jednak strony, opłaty te mogą być dość wysokie – nawet kilkadziesiąt złotych miesięcznie – co oznacza, że banki spróbują dołożyć jakieś usługi dodatkowe, które być może okażą się korzystne.

Po drugie: jakość obsługi

Jakość obsługi to pojęcie bardzo złożone – wybierając konto bankowe, musisz sprawdzić regulaminy banków, tabele opłat i prowizji, a także to, jak często się one zmieniają. Na pewno zależy Ci na komforcie, a przecież cotygodniowa informacja o zmianie regulaminu lub TOiP (niezależnie od tego, czy dotyczy również Twojego produktu, czy nie) na pewno komfortu nie zwiększy.

Upewnij się także, że swoje konto będziesz mógł obsługiwać tak, jak lubisz: w oddziale, przez internet, z tabletu lub smartfona, a może przez telefon. Ostatnie lata przyniosły na tym polu olbrzymie zmiany – obsługa w oddziałach jest już zazwyczaj płatna, infolinia pozostaje bezpłatna (jeśli nie liczyć kosztów połączenia) tylko w trybie automatycznym, a aplikacje mobilne są rozwijane dynamiczniej niż te na stronach www – musisz dobrać takie konto, które zapewni w tym zakresie wygodę i nie wygeneruje zbyt wysokich kosztów dodatkowych.

Po trzecie: bank, któremu ufasz

Żaden bank nie daje stuprocentowej gwarancji bezpieczeństwa, dlatego ważne jest, aby konto osobiste otworzyć w tym, do którego masz zaufanie. To sprawa bardzo indywidualna, tym bardziej że zaufanie jest niewymierne. Doświadczenie pokazuje, że często korzystamy z banku, z którego korzystaliśmy już wcześniej albo który polecili nam znajomi. Wszelkiego rodzaju promocje (tablety do nowo otwartych rachunków, wypłata dodatkowych pieniędzy albo gadżety takie jak karta wyświetlająca stan konta) nie są aż tak skuteczne, jak można by było przypuszczać, ale wciąż mają jakiś wpływ na kształtowanie opinii potencjalnych klientów. Pamiętaj jednak, że to tylko dodatki, za które na pewno w ten czy inny sposób zapłacisz.

Podsumowanie

Nie ma najlepszego konta osobistego. Są propozycje, które będą Ci odpowiadały bardziej od innych, ale i tak za każdym razem musisz przyjrzeć się dobrze temu, co pracownicy banku dla Ciebie przygotowali. Nie ma co prawda zwyczaju indywidualnego dostosowywania propozycji, ale oferty banków, jeśli chodzi o konta, są na tyle rozbudowane, że patrząc na ceny i jakość na pewno uda Ci się coś wybrać.

Licencja: Creative Commons
3 Ocena