W ciągu ostatnich kilku tygodni na pewno spotkałeś się z reklamą okularów z soczewkami progresywnymi. Założę się, że umiesz podać jakąś definicję, ale zanim zdecydujesz się na zakup, musisz dokładnie poznać charakterystykę okularów progresywnych, bo choć sprawdzają się one w wielu przypadkach, niekoniecznie sprawdzą się i w twoim.

Data dodania: 2014-03-10

Wyświetleń: 1582

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Soczewki progresywne

Jedno szkło dla dali i bliży

Soczewki progresywne (niezależnie od tego, czy stosuje się je w okularach, czy jako soczewki kontaktowe), pozwalają jednocześnie dostosować ostrość widzianego obrazu dla dali i bliży. Mechanizm, jaki pozwala na osiągnięcie tego istotnego skądinąd efektu, jest banalnie prosty. Otóż trochę inaczej patrzymy na przedmioty położone daleko i na te, które znajdują się w niedużej odległości. Soczewka progresywna podzielona jest na pewne obszary, w ramach których odznacza się różną zdolnością skupiającą: niedużą w górnej części szkła i większą w części dolnej. Oczywiście między tymi obszarami nie ma wyraźnej granicy – zdolność skupiająca soczewek progresywnych „zgrywa się” z ruchami gałek ocznych.

Gdzie kupić?

PolskiOptyk.pl – to optyczny sklep online. Firma Polski Optyk prowadzi sprzedaż szkieł optycznych, okularów, oprawek i soczewek. Na witrynie można znaleźć wiele opraw okularowych znanych dystrybutorów i producentów między innymi: Vogue, Jaguar, Mezzo, Joop, Davidoff, Uzo i wiele innych. Doświadczony personel służy radą w razie pytań.

Okulary progresywne są oczywiście droższe niż normalne, ale zamiast dwóch czy trzech par, teraz wystarczy ci już tylko jedna, więc ta inwestycja może być bardzo opłacalna. Warto dodać, że czasem na samej zamianie oprawek na tańsze można już sporo zyskać.

Oprawki do okularów progresywnych

Okulary progresywne można zbudować na kanwie dowolnych oprawek. Indywidualnie dopasowany kształt soczewki pozwala na nadanie niemal dowolnego kształtu szkłu soczewki, więc szkła progresywne można zamontować w dowolnych oprawkach.

Soczewka, która psuje obraz

Gdyby przygotować model obrazu widzianego przez soczewkę progresywną, to obraz taki byłby niewyraźny i zdeformowany. Tak też rzeczywiście jest, a wynika to z różnych zdolności skupiających poszczególnych obszarów. W praktyce jednak efekt ten, jeśli twoje okulary są dobrze dopasowane, pozostaje niewidoczny. Choć widzimy sporo, oglądamy niewiele – wzrok skupiony jest na konkretnym punkcie lub niewielkim obszarze, co powoduje, że nie rejestrujemy zniekształceń spowodowanych przez krzywiznę soczewki w pozostałym obszarze pola widzenia.

Co można jeszcze zrobić?

Soczewki progresywne w żaden sposób nie uniemożliwiają stosowania dodatkowych technologii poprawiających komfort widzenia. Można więc w takich okularach zastosować również powłoki przeciwsłoneczne różnego typu albo powłoki chroniące przed odbiciami, a więc stworzyć bardzo komfortowe okulary z antyrefleksem. Sama soczewka jest wykonana z tego samego materiału, co normalne soczewki, a różnica polega jedynie na tym, że jej krzywizna jest ukształtowana w odmienny sposób. Nowoczesne technologie kształtowania szkieł pozwalają na uzyskanie idealnie czystego obrazu bez aberracji i załamań światła również na krawędziach soczewek.

Szkła progresywne można dziś kupić praktycznie u każdego optyka i o ile oprawka to zawsze tylko oprawka, o tyle już wybierając producenta szkieł, warto postawić na najlepszych. Technologia wyrobu okularów progresywnych wymaga dużej wprawy i użycia doskonałego sprzętu – w innym przypadku produkt nie będzie spełniał pokładanych w nim nadziei.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena