Nawet najlepsze monitory LCD nie są w stanie w 100 procentach ochronić nasz wzrok przed zmęczeniem i skutkami długiej pracy. W momencie, kiedy nasz wzrok został uszkodzony, potrzebne nam są odpowiednie okulary do pracy z komputerem. Jak je dobrać?

Data dodania: 2014-10-27

Wyświetleń: 4834

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Jak dobrać okulary do komputera?

Jak działają nasze oczy podczas pracy z komputerem bez okularów?

Gdy dojdzie do zmęczenia oczu zmieniamy pozycję, poruszamy karkiem, głową. To oczy sprawiają, że się poruszamy. Aby lepiej widzieć, aby było nam wygodniej.

 Podczas codziennej pracy powinniśmy zwrócić uwagę na odpowiednią pozycję pracy, oświetlenie pomieszczenia, rodzaj i ustawienie monitora. Najczęstsze objawy przemęczenia oczu to :

  • przymglone widzenie,
  • progresywne zmiany refrakcji,
  • ból głowy,
  • suchość oczu,
  • podwójne widzenie,
  • zaburzenia widzenia barw.

Odpowiednie nawilżenie oka pozwala uniknąć problemów z widzeniem i okularami.

Oko ma swój własny materiał nawilżający jakim są łzy. Rozprowadzane są poprzez powieki na powierzchni oka w wyniku otrzymania od mózgu sygnału. Przenoszenie wzroku z ekranu monitora na klawiaturę mózg odczytuje jako mrugnięcie. Jest to efekt tzw. pseudo-mrugnięcia. Po jego wystąpieniu mózg nie wysyła kolejnego sygnału do powieki i mrugnięcie właściwe nie następuje.

 Przy długotrwałej pracy z komputerem oczy narażone są na ogromne wysychanie. Wszystko z powodu bardzo rzadkiego mrugania. Prowadzi to do nadmiernego wysuszenia gałki ocznej i powstania Zespołu Suchego Oka.

 Bardzo ważne jest również  odpowiednie nawilżenie powietrza. Odpowiedni poziom wilgotności w powietrzu utrzymamy przy pomocy nawilżaczy. Możemy także stosować odpowiednie preparaty imitujące naturalne łzy.

 Osoby korzystające z soczewek zamiast okularów są bardziej narażone na suchość oczu niż człowiek zdrowy. Dlatego bardzo ważne jest wybranie przez optyka soczewek o odpowiednich właściwościach, dobranych do naszych potrzeb. Najlepszym rozwiązaniem jest stosowanie na przemian soczewek kontaktowych i okularów korekcyjnych. W praktyce to powinno wyglądać tak : jeżeli w pracy używamy soczewek kontaktowych, to po przyjściu do domu zdejmijmy je i załóżmy okulary.

 Pamiętaj, że soczewki dobiera specjalista. Prócz mocy soczewki musimy dobrać odpowiedni materiał jej wykonania i tryb użytkowania. Najlepiej jest, aby soczewka była wykonana możliwie z najnowszych materiałów i najnowszymi technikami. Z biegiem czasu technologia produkcji soczewek uległa zmianie, te produkowane w dzisiejszych czasach powodują mniejszy dyskomfort podczas użytkowania i lepiej spełniają swoje zadanie.

Dobór okularów do pracy przy komputerze.

 Jeżeli do pracy z komputerem używamy okularów, ważne jest, aby szkła posiadały odpowiednią korekcję i warstwę antyrefleksyjną, która wyeliminuje skutki refleksów świetlnych powstających na powierzchni ekranu. Poza warstwą antyrefleksyjną, warto też jest zastosować soczewki wyposażone w powłokę antyelektrostatyczną. Dzięki temu szkła nie będą przyciągały kurzu, będą się łatwiej czyścić. Kolejna zaleta powłoki elektrostatycznej jest widoczna w przypadku użytkowania starego monitora CRT. Powłoka ta chroni przed promieniowaniem elektromagnetycznym, które jest skupiane w soczewce okularów.

Praca w okularach w różnych odległościach, dobór soczewek.

Bardzo ważne jest, aby przy wyborze soczewek do okularów skupić się na pracy z bliska i odległości. Odległość z jakiej dobrze widzimy dany przedmiot zależy przede wszystkim od naszego wieku i stanu oka. Rozwój wady należy systematycznie kontrolować u specjalisty i w razie znaczących zmian korygować je przy pomocy okularów.

Jakie okulary do komputera?

 Przede wszystkim dobrze dobrane. Nieprawidłowo dobrane okulary mogą prowadzić do pogorszenia się wzroku i poważniejszych problemów. Przy wyborze okularów u optyka musimy przekazać wszystkie szczegóły dotyczące naszej pracy i trybu życia. Tylko wtedy optyk będzie mógł właściwie dobrać okulary do naszych zaleceń i potrzeb.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena