Istnieje bliski związek pomiędzy zdrowiem człowieka, długością i jakością jego życia, a charakterystyką jego odżywiania się

Data dodania: 2014-02-10

Wyświetleń: 2336

Przedrukowań: 1

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

 Leki Nootropowe – Noopept

Do normalnego funkcjonowania komórek organizmu niezbędnych jest wiele mikroskładników, których część może być dostarczana w postaci suplementów diety na przykład w sytuacji, kiedy nie są one dostarczone w odpowiedniej ilości wraz z pożywieniem.

W obecnych czasach mamy co raz mniej czasu, aby zadbać o skład posiłków, a dodatkowo co raz częściej decydujemy się na żywność typu „fast food”, których jakość i wartość odżywcza pozostawia wiele do życzenia. Od lipca 2003 państwa UE, w tym i Polska, zobowiązane są do przestrzegania prawa unijnego, które określa, jakie witaminy i składniki mineralne mogą być stosowane do produkcji suplementów, a także w jakiej postaci i formie można te suplementy wytwarzać i sprzedawać. Suplementy diety mają być także odpowiednio oznakowane i przechowywane, a dystrybutorzy muszą spełniać wymagania niezbędne do nabycia prawa do obrotu tego typu środkami.

Wśród całej gamy dostępnych na rynku specyfików możemy znaleźć nie tylko preparaty zawierające witaminy, minerały, aminokwasy, białka, ekstrakty roślinne, koenzymy czy błonnik wpływające na ogólną witalność człowieka, ale także, wykazujące bardziej ukierunkowane działanie, takie jak leki nootropowe. Leki te nazywane także prokognitywnymi lub oznaczane skrótem ATC N06 są zróżnicowanymi pod względem budowy chemicznej oraz mechanizmów działania grupą leków, których cechą wspólną jest stymulowanie przemiany materii ośrodkowego układu nerwowego. Takie działanie wywołuje aktywizację niektórych procesów psychicznych, takich jak poziom świadomości lub zjawiska związane z zapamiętywaniem. Pacjenci, u których zdiagnozowano zaburzenia świadomości pochodzenia metabolicznego, zespoły organiczne (udary, guzy, zabiegi operacyjne mózgu, zatrucia oraz choroby neurodegeneracyjne prowadzące do otępienia) lub osoby po przebytych urazach głowy lub stanach zapalnych ośrodkowego układu nerwowego często wymagają zastosowania tego typu leków w celu zdopingowania mózgu do szybszej rekonwalescencji. Wskazaniami do podawania leków nootropowych są także osoby niepełnosprawne umysłowo. Skuteczność opisywanych leków jest różna w zależności od stadium zaburzenia i im kuracja jest wcześniej rozpoczęta, tym efekt będzie większy.

Jednym z przedstawicieli w tej grupie leków jest Noopept. Wstępne badania pozwoliły na stwierdzenie, że jest on równie skuteczny w o wiele mniejszych dawkach substancji czynnej, niż pozostałe leki w tej grupie. Polepsza on między innymi metabolizm glukozy niezbędnej do odżywiania tkanek mózgu oraz zwiększa ilość tlenu dostarczanego do tego narządu. Ponadto poprawia krążenie krwi, a dzięki temu:

 •  polepsza pamięć,
 • przyspiesza naukę,
 • zwiększa koncentrację,
 • usprawnia pracę umysłu,
 • poprawia jakość snu,
 • wzmaga regenerację umysłu,
 • zwiększa szybkość uczenia się,
 • ułatwia odtwarzanie informacji,
 • zmniejsza niepokój,
 • zmniejsza drażliwość,
 • działa przeciwlękowo.

Noopept daje niesamowite efekty w regeneracji mózgu, nawet już od pierwszej dawki. Pomaga w prawidłowym odżywieniu mózgu, ma działanie neuroprotekcyjne oraz przeciwlękowe, psychostymulujące oraz poprawiające jakość snu. Jest niedawnym odkryciem farmaceutycznym, badania potwierdzają jego skuteczność. Szeroko rozpowszechnionych na rynkach Wielkiej Brytanii, USA i Rosji, gdzie jest często przepisywanym lekiem. W Polsce nie ma statusu leku, nie wymaga recepty. Jest rewelacyjnym sposobem na poprawę kondycji mózgu!

Licencja: Creative Commons
0 Ocena