0 głosów
Pobierz artykul
0 głosów dodatnich
0 głosów ujemnych
1138 razy czytane
0 przedrukowany
Creative Commons Licencja

Dziś nie łatwo jest uzyskać kredyt. Żeby móc się o niego ubiegać, należy spełnić mnóstwo warunków, poczynając od przedstawienia długiej listy dokumentów, aż po wkład własny. Dawniej o kredyt było łatwiej. Procedury jego uzyskania nie były tak skomplikowane i rygorystyczne, jak w obecnym czasie.

Img

Mimo, że wielu zadłużonych ludzi nie spłaca swoich kredytów, co jest głównym powodem tego, że dziś o kredyt jest znacznie trudniej, to mimo wszystko banki wciąż zachęcają do pożyczania.

Kredyt dla przeciętnego Kowalskiego z zasady jest trudny w uzyskaniu. Jeśli nie ma się odpowiedniej zdolności kredytowej, sporych dochodów, porządnego etatu na czas nieokreślony i nieskazitelnej historii kredytowej, to nie można żyć złudzeniami, że jakikolwiek kredyt się dostanie. Oczywiście każdy bank ma swoje zasady, sposoby wyliczeń zdolności kredytowej itd. i jeśli w jednej placówce nie uzyska się pieniędzy, można próbować w następnych, aż do skutku. Nie mniej jednak, niemal wszystkie banki łączy jedno- jeśli już są skore do udzielania kredytów, to raczej pożyczają pieniądze w kredycie gotówkowym.

Dlaczego łatwiej jest uzyskać kredyt gotówkowy, niż innego typu kredyt?

Każdy rodzaj kredytu rządzi się swoimi zasadami. Na innych zasadach jest udzielany kredyt mieszkaniowy, na innych kredyt samochodowy itd. Każdy bank chce zarabiać na swoich produktach i do tego chce zarabiać w bezpieczny sposób. Jeśli bank jest skory udzielić kredytu, to takiego, który będzie dla niego zarówno bezpieczny, jak i dochodowy, a takim jest właśnie kredyt gotówkowy. Bank udzieli go chętniej dlatego, że jest on po pierwsze krótkoterminowy, więc w szybkim czasie klient go spłaci, a bank na tym zarobi.

Po drugie jest to drogi produkt, bo obwarowany wszelkimi ubezpieczeniami i wysokim oprocentowaniem, więc bank zarobi więcej, niż na jakimkolwiek innym produkcie w tak krótkim czasie. Przy udzielaniu kredytu gotówkowego bank nie wymaga zabezpieczeń, bo jest to produkt zazwyczaj ubezpieczony, więc jeśli okazuje się, że klient nie jest w stanie go spłacić, to nie jest to aż tak wielki problem dla banku, jak w sytuacji, gdy ktoś zaciągnął kredyt bez ubezpieczenia, bez wkładu własnego i bez zabezpieczeń. Wtedy bank ma problem i będzie chciał odzyskać pożyczone pieniądze na wszelkie możliwe sposoby, a to wiąże się z tym, że wiele długich lat będzie miał problem z niewypłacalnym klientem. Jak wiadomo na niewypłacalnych klientach się nie zarabia i jest to zmora wszelkich banków.

Licencja: Creative Commons