Bez wątpienia wspinaczka to jedna z ciekawszych form aktywności fizycznej. I choć jest wymagająca, zyskuje coraz szersze grono amatorów.

Data dodania: 2014-01-02

Wyświetleń: 1579

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Wspinanie się, niezależnie czy to w warunkach górskich, czy na sztucznej ściance, to rodzaj aktywności, w którym niezwykle ważne są reguły bezpieczeństwa oraz zasady prawidłowego postępowania, także ze specjalistycznym sprzętem. Dlatego też rzec można, że nauka odpowiedzialnego wspinania na własną rękę w zasadzie nie istnieje. Rozpoczynając przygodę ze wspinaczką, w zasadzie skazani jesteśmy na pomoc osoby doświadczonej, która w profesjonalny sposób zaznajomi nas na początek z podstawowymi regułami wspinaczki, w tym z zasadami ubierania uprzęży oraz wiązania liny.

Który kurs będzie dla nas odpowiedni?

Zapisać się na sztuczną ściankę czy od razu na kurs plenerowy? To pytanie zadaje sobie wiele osób, które rozpoczynają swoją przygodę z wspinaniem się. Czynników decydujących o optymalnym wyborze jest kilka. Tu wspomnę tylko o najważniejszych. Otóż kurs na sztucznej ściance będzie idealną opcją dla tych, którzy pragną otrzymać podstawy wiedzy wspinaczkowej w skondensowanej formie. Natomiast kurs w plenerze, czyli na skałkach, warto wybrać wówczas, gdy poważnie myślimy w przyszłości o wspinaniu się w górach. Oczywiście dodajmy w tym miejscu, że ważny jest także czynnik pory roku. Jeżeli wpadliśmy na ten pomysł zimą, wówczas bez większych dylematów udajmy się na sztuczną ściankę.

Oferta sztucznych ścianek

Jeżeli chodzi o sztuczną ściankę, to dwie podstawowe opcje wyglądają następująco. Można po wstępnym przeszkoleniu, bywać cyklicznie, wspinając się na dostępne ścianki z własnym partnerem, a można też zapisać się na kurs, który oprócz dodatkowego przygotowania technicznego pozwoli także wyrobić sobie odpowiednią kondycję oraz wyćwiczy te partie mięśni, które w największym stopniu eksploatowane są podczas wysiłku wspinaczkowego.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena