Sauna kojarzy się nam raczej z wysokiej klasy gabinetami odnowy biologicznej, ale przecież jest XXI wiek! Są technologie, dzięki którym można stworzyć ekonomiczne i bardzo przyjemne sauny domowe.

Data dodania: 2013-12-28

Wyświetleń: 1754

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 1

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

1 Ocena

Licencja: Creative Commons

Sauna w domu

Sauna kojarzy się nam raczej z wysokiej klasy gabinetami odnowy biologicznej, ale przecież jest XXI wiek! Są technologie, dzięki którym można stworzyć ekonomiczne i bardzo przyjemne sauny domowe.

Zwykle sauny domowe to sauny wykorzystujące, zamiast pieców, promieniowanie podczerwone. Od klasycznej sauny odróżnia je to, że są nieco bardziej energooszczędne, zajmują mniej miejsca, można z nich korzystać w ubraniu, a jeśli chodzi o wydajność spalania kalorii, to jest taka sama lub nawet wyższa, i to przy dużo niższej temperaturze.

Aby zamontować sobie saunę domową, trzeba mieć trochę miejsca, to fakt, natomiast nie trzeba jakoś szczególnie go przygotowywać. Sauny domowe można kupić i złożyć z gotowych modułów: przypomina to obudowanie klockami pomieszczenia lub jego fragmentu. Sauny takie pozwalają cieszyć się wszystkimi dobrodziejstwami klasycznej sauny bez wychodzenia z domu. Jednym z najpopularniejszych producentów saun na podczerwień jest firma Haakala. Sauny Haakala to prawdziwe rolls-royce'y wśród saun na podczerwień. Modułowe kabiny za radiem, odtwarzaczem mp3, własnym systemem oświetlenia, a nawet kinem domowym można zmontować w praktycznie każdym pokoju. Jedyny wymóg to (w przypadku nielicznych modeli) doprowadzenie tam zasilania trójfazowego, ale to jest dostępne w każdym budynku. Większość saun na podczerwień (w tym wszystkie na jedną lub dwie osoby) pracują na normalnym napięciu 230V, więc tytaj nie potrzeba żadnej modernizacji instalacji: z sauny można skorzystać natychmiast po zmontowaniu, choć oczywiście ze względu na wielkość kabiny zwykle ilość dostępnego wyposażenia jest ograniczona (w jednoosobowej kabinie nie można zmieścić całego zestawu kina domowego).

Sauny domowe są urządzeniami bezpiecznymi i energooszczędnymi. Moc przeciętnej dwuosobowej sauny na podczerwień to niespełna 2000W, natomiast czajniki elektryczne mają zwykle 2000-2500, a żelazka nawet po 3500W. Sauna infrared jest gotowa do sesji po 20 minutach, więc niemal każde prasowanie jest droższe od sesji we własnej saunie.

Licencja: Creative Commons
1 Ocena