Organizując wesele, należy zwrócić uwagę na wszystkie możliwe szczegóły. Ustalając menu, ważne są dania gorące ale również zimne przystawki. 

Data dodania: 2013-12-08

Wyświetleń: 1209

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 1

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

1 Ocena

Licencja: Creative Commons

Od zawsze dania zimne były nieodłącznym elementem stołów weselnych. Moda na przestrzeni ostatnich lat trochę się, co prawda ,zmieniła jednak nieśmiertelny śledzik, czy nóżki oraz wędlina były na stołach zawsze. Mimo tej zmieniającej się mody kilka dań zimnych trzeba podać. Powyżej wspominany śledzić i wędlina to dania pasujące do wódki idealnie. Ciężko wyobrazić sobie stół weselny bez nich. Również nóżki wieprzowe lub ich delikatniejsza odmiana, czyli galaretka z kurczakiem wpisuje się w tego rodzaju menu doskonale.

Ale na ogół na stołach weselnych gości od ośmiu do kilkunastu przystawek. Na polskich weselach od wieków królują dania zalewane galaretą. Może to być schab po warszawsku czy indyk w maladze lub galantyna. Dzisiaj tego rodzaju dania mają równe nazwy i w różny sposób są podawane ale dalej dobrze się sprawdzają. Roladki i różnego rodzaju dania w galaretach to nie tylko jedzenie ale również dekoracja stołu weselnego. Pięknie podane i udekorowane nacieszą nie tylko podniebienia ale również oczy weselników.

Z nowości na naszych stołach zagościły różnego rodzaju wędliny śródziemnomorskie i dania z nich. Również sery podawane z suszonymi owocami, orzechami są częstym gościem doskonale pasując do wina.

Ryby zarówno pieczone i podawane w galaretach lub wędzone to kolejna przystawka której nie może zabraknąć.

Na koniec sałatki. W polskiej kuchni, na ogół kojarzą się z sałatką jarzynową z majonezem i sałatką śledziowa. Dzisiaj na stałe w jadłospis wpisała się równie sałatka grecka z serem typu feta i oliwkami oraz inne lekkie sałatki bazujące na świeżych warzywach polewane oliwą z oliwek i różnego rodzaju dresingami.

Ile dań zimnych podać?

Więc tutaj nie ma reguły. Ważne żeby były smaczne. To o czym należy pamiętać to ilość określonej przystawki. Nie należy przesadzić z ilością rodzajów przystawek jeżeli będzie ich kilkanaście na stole będziemy mieli po kawałeczku wszystkiego. Taki stan rzeczy wpływa na biesiadników niekorzystnie.

Proponując menu weselne, na ogół wypada podać około sześciu do dziesięciu dań zimnych. Ważne żeby były dobre, pięknie podane oraz by gramatura pozwoliła gościom na swobodne próbowanie dań. To na co naleazy zwracać uwagę to to żeby dania nie były wystawiane na stół na raz, oraz żeby nie leżały w stole zbyt długo. Czasami sale przyjmują praktykę ,,na bogato’’ i wszystkie dania wędruj na stół przed wejściem gości. W efekcie niektóre z nich stoją w stole przez całe wesele. Stoją w cieple na powietrzu. Po pierwsze po kilku godzinach zdecydowanie nie powinno się ich spożywać. Zdecydowanie lepiej kiedy są sukcesywnie dostawiane. Nie ma niebezpieczeństwa zatrucia. Poza tym ich wygląd jest wtedy zdecydowanie apetyczniejszy. To naprawdę istotne i należy o tym pamiętać.

Licencja: Creative Commons