- Czas - zaplanowanie i zorganizowanie ślubu i wesela to olbrzymie przedsięwzięcie, które pochłania sporo czasu, dlatego nie należy wybierać terminu bliższego niż 6 miesięcy. Aby zdążyć z wszystkim na czas należy dać sobie przynajmniej 12-18 miesięcy na organizację.
- Finanse - pamiętajcie, że ślub sporo kosztuje i do wybranej daty musicie (Wasi rodzice muszą) zebrać całą potrzebną kwotę.
- Pora roku - najpopularniejsze miesiące to maj, wrzesień i miesiące letnie, choć na te z powodu panujących często upałów decyduje się coraz mniej narzeczonych. Jeżeli zdecydujecie się na miesiące mniej popularne (np. listopad, styczeń), możecie liczyć na niższe ceny usługodawców.
- Dzień tygodnia - najpopularniejsza jest oczywiście sobota, głównie z powodu gości (nie muszą oni wtedy brać urlopu z pracy i dzień po weselu jest dla nich dniem wolnym). Podobnie jak ma to miejsce w przypadku mniej popularnych miesięcy, możecie zaoszczędzić sporą kwotę jeżeli zdecydujecie się na ślub w środku tygodnia.
- Wolne terminy - po wybraniu daty należy od razu przystąpić do szukania lokalu. Tutaj możemy sprawę załatwić na dwa sposoby:
1. Wybrać konkretną datę i szukać lokalu, który ma ten termin wolny.
2. Wybrać tylko miesiąc i dostosować datę ślubu do dostępności terminów w lokalu.
W kościołach i Urzędach Stanu Cywilnego odbywa się po kilka ślubów dziennie, więc tych należy szukać po wybraniu i zarezerwowaniu terminu w lokalu. Ale sama data to nie wszystko. Po zarezerwowaniu sali weselnej (tam potrzebna jest tylko data), koniecznie należy udać się do kościoła lub Urzędu Stanu Cywilnego. Aby dokonać rezerwacji terminu w tych instytucjach potrzebna jest nie tylko data, ale i godzina ślubu. Tak samo, jak w przypadku wyboru daty ślubu, również przy wyborze godziny należy pamiętać o kilku rzeczach.
- Rodzaj przyjęcia weselnego - jeżeli planujecie prawdziwe wesele z tańcami i zabawami, nie warto zaczynać wcześniej niż o 15:00. Msza święta/ceremonia w USC trwa około godziny, życzenia około 30-45 minut, więc około 17:30 będzie można zasiąść do obiadu. Planując rozpoczęcie na godzinę wcześniejszą ryzykujecie, że część gości nie wytrwa do końca wesela, a przecież najlepsza zabawa zaczyna się po zmroku ;-)
- Jeżeli planujecie tylko uroczysty obiad, warto zaplanować ślub na godzinę 12:00 - 14:00, tak aby posiłek przypadł na porę obiadową.
- Pora roku - nie planujcie ślubu na godz. 12:00-14:00 jeżeli chcecie pobrać się w miesiącach letnich ponieważ wtedy temperatura jest najwyższa. Jeżeli ślub odbędzie się zimą, pamiętajcie o tym, że szybko robi się ciemno, więc warto zacząć trochę wcześniej.
- Usługodawcy - zarówno fotograf, kamerzysta, zespół i DJ pracują przez określoną liczbę godzin. Jeżeli rozpoczniecie ceremonię o 11:00 rano, nie ma co liczyć na to, że zostaną oni do końca wesela w ramach ustalonej kwoty. Zwykle w pakiecie wliczone jest 8-10 godzin pracy, np. między 17:00 a 2:00.