Gdy słupki rtęci na termometrach przekraczają 30 stopni Celsjusza, warto ze względu na komfort mieszkania pomyśleć o okiennych roletach.

Data dodania: 2013-11-24

Wyświetleń: 1968

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Te praktyczne przesłony stają się coraz bardziej popularne. Oferta producentów może jednak przyprawiać o lekki zawrót głowy. Jak wybrać odpowiednie rolety?
Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów rolet, w dziesiątkach kolorów i setkach odcieni. Odkryciem ostatnich lat z pewnością były rolety mini, zakładane na pojedyncze skrzydło okienne. Ich zaletą jest to, że pozostawiają sporą swobodę: jedno okno można zasłonić, a drugie znajdujące się obok, pozostawić zupełnie lub częściowo odsłonięte.

Znakomicie sprawdzają się coraz częściej dawane w pakiecie żyłki, które są prowadzeniem tkaniny np. przy uchylnym oknie. Takie rolety dają też większe poczucie przestrzeni i lekkości, gdyż nie zasłaniają ramy okiennej. Warto zdecydować się na nie szczególnie wtedy, gdy pomieszczenie jest małe i gdy nie chcemy zdominować go okazalszą dekoracją okienną. Pochodną rolet mini są rolety w kasecie, które można dobrać kolorem do stolarki okiennej. Do rolet w kasecie stosuje się zestaw prowadnic ułatwiających użytkowanie.

W okresie letnim najbardziej rozchwytywane są jednak rolety zaciemniające. Tradycyjna tkanina uzupełniona jest w nich o warstwę blackout. Rolety zyskują dzięki temu właściwości termoizolacyjne: latem zatrzymują część ciepła na zewnątrz, a zimą wewnątrz pomieszczenia. Mogą się przydać w pracowni lub w salonie, gdy mocne słońce odbija się od ekranu komputera lub telewizora, oraz w sypialni, gdyż są nawet w 100% zaciemniające.

Rolety klasyczne występują w największej liczbie barw i odcieni. Mogą być proste lub z dołem tkaniny wykończonym w kształcie fali, zwyczajnie nawijane na drążek. Wybierając rolety pamiętajmy także, że podawana przez producentów szerokość jest zwykle szerokością tkaniny. Aby zamontować roletę, potrzebna jest przestrzeń montażowa o około 5 cm większa niż podawana szerokość rolety.

Do okien połaciowych nie pasuje żadna z powyższych rolet, gdyż konieczne jest zastosowanie do tego typu okna mechanizmu sprężynowego, który napina tkaninę. Obecnie można spotkać się z roletami klasycznymi z zainstalowaną dodatkowo sprężyną, oraz kilka typów rolet kasetowych o przeznaczeniu połaciowym, bezpośrednio od producentów okien, ale nie tylko.

Efektowną i funkcjonalną dekorację stanowią z kolei rolety rzymskie. Wykonane z wysokiej jakości tkanin, łączą w sobie stylistykę klasycznych zasłon lub firan z wygodą zapewnianą przez rolety. W odróżnieniu od rolet klasycznych nie są jednak nawijane na drążek. Materiał przy podciąganiu układa się w poziome fałdy, tworząc stylowe udrapowanie. Demontaż tkanin do prania jest prosty, co sprawia, że rolety rzymskie są praktycznym rozwiązaniem dekoracyjnym do wielu wnętrz.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena