Współczesna gospodarka jest ściśle uzależniona od możliwości telekomunikacyjnych. Internet stał się niezwykle istotnym czynnikiem stymulującym rozwój wielu sektorów.

Data dodania: 2013-11-18

Wyświetleń: 1110

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Rozwój infrastrukturalny, postępująca informatyzacja firm oraz popyt na usługi mobilne w życiu codziennym powodują ogromny wzrost zapotrzebowania na moce obliczeniowe. Ma to swój fizyczny wymiar. Serwery, macierze dyskowe i inne urządzenie sieciowe muszą się gdzieś podziać. Do tego potrzeba coraz większej przestrzeni. Sytuacji nie zmienia nawet podwajająca się co dwa lata moc obliczeniowa mikroprocesorów.

Możliwości rozwoju są ściśle związane z powstawaniem centrów danych, które wynajmują uzbrojoną infrastrukturalnie powierzchnię. Hoteling serwerów lub szaf serwerowych jest dla większości podmiotów szansą na stworzenie telekomunikacyjnej lub internetowej oferty. Korzystają z niego całe regiony. Rozwijanie takich usług jak kolokacja w Katowicach daje podmiotom gospodarczym, instytucjom publicznym i organizacjom pozarządowym możliwość budowy sieci w oparciu o własne urządzenia techniczne. W profesjonalnych centrach danych (data center) serwery są pod stałą kontrolą, mają optymalne warunki pod względem wilgotności i temperatury, są również świetnie zabezpieczone. 

Firmy oferujące takie usługi kolokacyjne w ramach zaawansowanych technologicznie data center umożliwiają dużo lepszą konkurencję w całym regionie. Poszczególne przedsiębiorstwa mają ułatwiony dostęp do infrastruktury niezbędnej do zbudowania własnego zaplecza, co zapobiega dyktatowi największych i najbardziej zamożnych korporacji. Przekłada się to na znacznie lepsze usługi, oferowane w różnych segmentach rynku, począwszy od firm proponujących usługi informatyczne i hosting, aż po rynki e-commerce.

Nowo powstające centra danych, a także te rozwijające swoje zaplecze, to znak nowych czasów, w których postępująca informatyzacja biznesu stała się faktem i nie ma już od niej odwrotu. Jest to z pewnością powód do zadowolenia dla większości firm, które chcą się rozwijać.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena