Grafik komputerowy to osoba, która niekoniecznie musi posiadać uzdolnienia plastyczne (nie wliczając artystów, którzy wykorzystują programy graficzne do rysowania rysikiem i tworzenia w ten sposób własnoręcznie prawdziwych arcydzieł). Zazwyczaj jego rolą jest konstruowanie z gotowych elementów wizji stron internetowych, ulotek, plakatów, banerów i innych materiałów promocyjnych w formie graficznej.
Jak zostać grafikiem komputerowym?
Aby sprawnie wykonywać swój zawód, grafik powinien znać wykorzystywane przez siebie programy lepiej niż własną matkę, ale to jeszcze nie wszystko. Niezbędny jest również dobry gust, posługiwanie się podczas tworzenia nowych kompozycji zasadą złotego środka oraz znajomość podstaw typografii. Niestety, tego wszystkiego raczej nie uczą na żadnych studiach, a jak nieraz przekonaliśmy się przeglądając strony internetowe z ofertą studiów policealnych dla grafików, program zajęć nie jest dostosowany do dzisiejszych potrzeb rynku. Wychodzi na to, że tego zawodu należy nauczyć się samodzielnie lub z pomocą kursów organizowanych przez prawdziwych specjalistów, ewentualnie tych publikowanych online.
Z jakich programów korzystać?
Narzędzia pracy, które ma pod ręką grafik komputerowy to zazwyczaj tablet, rysik i niezbędny software. Zależnie od konkretnej specjalizacji, używamy komercyjnych programów do retuszowania zdjęć, do tworzenia grafik wektorowych, do składu do druku (planowania gdzie na stronie katalogu lub gazety pojawi się obrazek, jak będzie wyglądał nagłówek), do tworzenia grafik trójwymiarowych... Trudno znaleźć osobę, która byłaby świetna w obsłudze każdego softu, więc zazwyczaj grafik komputerowy to osoba bardzo wąsko wyspecjalizowania.