Praca grafika komputerowego wydaje się atrakcyjna wielu młodym ludziom, czy oby na pewno jest taka w rzeczywistości? Przeczytaj zanim zaczniesz studiować informatykę, by praca nie była dla Ciebie zaskoczeniem.

Data dodania: 2014-08-06

Wyświetleń: 1387

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Grafik freelancer? Przeczytaj zanim zaczniesz studiować!

Grafik komputerowy znajdzie stałe zatrudnienie (na pełen etat) jedynie w dużych firmach i korporacjach lub w przedsiębiorstwach, których działalność polega na projektowaniu grafik, składaniu do druku ulotek itp. Mniejsze firmy zlecają drobne prace grafikom prowadzącym własny biznes. Oznacza to, że grafik freelancer może mieć sporo pracy, jeśli jest dobry w swoim fachu.

 

Minusem bycia „na własnym garnuszku” (również w przypadku grafika komputerowego) jest brak stałości zleceń. Wszystko przychodzi powoli, zleceniodawcy nie walą drzwiami i oknami, gdy tylko otworzysz własną firmę. Dobrych klientów zdobywa się stopniowo, co wiąże się z tym, że czasem zleceń nie będzie tyle, ile byś chciał.

 

Kolejną sprawą są umiejętności, jakich zazwyczaj nie nauczysz się na studiach w wystarczającym stopniu, by zaspokoić potrzeby swoich klientów. Praca grafika to ciągłe dokształcanie się i obserwacja trendów w branży. Świat ciągle się zmienia, przychodzą nowe mody na czcionki, kolory, układy graficzne – jeśli nie będziesz na bieżąco, stracisz zaufanie swoich klientów.

 

Powyższe wady pracy grafika wydają się niczym w porównaniu z najważniejszym dla wielu młodych ludzi czynnikiem: atrakcyjnymi zarobkami. Nie da się ukryć, że dobry grafik komputerowy zarabia dobre pieniądze. Za projekt logo można wziąć od dwustu złotych do nawet kilku czy kilkunastu tysięcy, wszystko zależy od prestiżu Twoich projektów oraz oczywiście od Twoich umiejętności i przygotowania do pracy.

 

Jest to jednak tylko połowa pracy o zarobkach grafika, drugą połową są koszty. Legalne oprogramowanie kosztuje sporo, jego aktualizacje również. To samo dotyczy też kursów dokształcających. Koszty te są znaczące nawet jeśli zarabiamy sporo.

 

Poza czynnikiem finansowym jest jeszcze jeden plus pracy grafika: wykonywanie kolejnych projektów jest interesujące, a każdy z nich to wyzwanie. Każda skończona i zaakceptowana przez klientów praca jest powodem do satysfakcji i zamieszczenia w swoim portfolio. Oczywiście, trafiają się nieznośni i niedoinformowani klienci, którzy na przykład myślą, że projekty wykonują się same, jednak świadomość zleceniodawców staje się coraz wyższa.

 

Podsumowując, grafik komputerowy pracujący jako wolny strzelec, codziennie boryka się z trudnościami, jakie nastręcza mu jego praca. Nie są to jednak problemy nie do przejścia, a ich pokonywanie jest satysfakcjonujące. Nie ulega wątpliwości, że jest to praca interesująca i dość dobrze płatna, a to przecież jest najważniejsze.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena