Życie ucznia nie jest kolorowe. Ciągły stres, gonitwa, noce spędzone na nauce. Czasu wolnego jest naprawdę niewiele, a nauczyciele nie zamierzają obniżać poprzeczki, każą czytać lektury...

Data dodania: 2013-10-28

Wyświetleń: 1606

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

 

Książki

 

Czytanie zanika

Niewielu młodych uważa, że czytanie lektur jest przyjemnością, większość zdaje sobie sprawę, że czytanie książek rozwija wyobraźnię i rozbudowuje słownictwo, ale mimo to nie potrafi zmobilizować się do czytania. Problemem jest również brak czasu. Szkoła pochłania większość ich codziennego życia, dlatego nie powinno nas dziwić, że w każdej wolnej chwili próbują uciec od obowiązków i szkolnego stresu.

 

Duże obciążenie

W większości liceów regułą jest, że poloniści zadają po kilka lektur do przeczytania w ciągu każdego miesiąca, nie zważając, że uczniowie mają jeszcze sporo materiału do przerobienia z innych przedmiotów. W wielu szkołach istnieje poważny problem w komunikacji między nauczycielami. Każdy belfer uważa, że jego przedmiot jest najważniejszy, przez co dochodzi do patologii, w której uczniowie muszą się zmierzyć z kilkoma sprawdzianami podczas jednego dnia, po czym nadchodzi wielodniowa bezczynność. Problem ten ma miejsce już od lat i nie zanosi się na zmiany, które w końcu zaczęłyby go realnie redukować. Póki co, uczniowie muszą wziąć się w garść, spiąć i zacząć optymalizować swoje działania. Warto korzystać z dodatkowych pomocy – ze streszczeń. Dobrze jest sięgać po te najbardziej szczegółowe i sumiennie dopracowane, bo wtedy można mieć pewność, że fakty nie zostały przez kogoś zniekształcone i wiernie oddają treść, jaka znalazła się w lekturze. Stają się przydatne nie tylko w momencie, kiedy ktoś naprawdę nie lubi czytać, ale również, gdy nie ma na to czasu, lub chce sobie przypomnieć treść lektury przed ważnym sprawdzianem czy kartkówką.

 

Pisanie rozwija

Ludzie słysząc o tym, że ktoś czyta streszczenia, od razu mają negatywne skojarzenia. Poniekąd jest to uzasadnione, ponieważ większość dostępnych streszczeń to bezwartościowy chłam, pozbawiony logiki. Jeśli też jesteś tego zdania, zachęcam Cię do rozbudzenia kreatywności i pisania własnych. W książce 59 sekund, słynnego psychologa profesora Richarda Wisemana możemy znaleźć badania, które potwierdzają, że zapisywanie swoich myśli wpływa pozytywnie na naszą kondycje psychiczną oraz wspomaga realizacje zakładanych przez nas celów.

Wzajemna pomoc

Streszczenia można pisać każdy z dowolnego przedmiotu. Zawsze znajdzie się chętny z którym warto się podzielić, czy to będzie historia, czy biologia. Zazwyczaj komponowanie streszczeń nie jest trudne i ogranicza się do stworzeniu abstrakcyjnego planu wydarzeń, który w skrócie opisuje rozległy materiał, zaznaczając tylko te najważniejsze wiadomości, które następnie zbieramy do kupy i redagujemy. Na przykład na lekcjach historii często pojawia się wiele faktów, które można o wiele łatwiej zapamiętać jeśli w głowie utrwali się te najważniejsze kluczowe kwestie, a jeszcze lepiej, jeżeli myśli te połączy się z obrazem. Warto ćwiczyć streszczanie, ponieważ taka umiejętność przyda się podczas studiowania. Nie sposób jest zapisać słowo w słowo wszystkie wykłady, na których się uczestniczy. Należy na bieżąco wyłapywać najważniejsze informacje i je notować, ponieważ mogą przydać się podczas kolokwium lub egzaminu.

 

Matura

Egzamin dojrzałości wiąże się z wieloma nieprzespanymi nocami, które spędza się na nauce. Niestety, żeby osiągnąć bardzo dobre wyniki, trzeba czasami się nieźle napocić. W tej chwili należy obowiązkowo zdać egzamin z języka polskiego oraz matematyki. Oczywiście największy problem jest z matmą – uczniowie muszą sobie jakoś radzić, np. za pomocą systematycznych korepetycji. Natomiast jeżeli chodzi o język polski, to nie można zapominać o czytaniu lektur. Jeśli ktoś za bardzo nie ma do tego chęci albo czasu, to na pewno świetnie będą przydawać się streszczenia. Są one pomocne, również w momencie, kiedy na ostatnią chwilę trzeba sobie przypomnieć materiał. Tak naprawdę każdy uczeń przygotowujący się do matury powinien sam wypracować taki system nauki, jaki odpowiada mu najbardziej. Ważne jest, żeby pomógł mu on uzyskać wysoką liczbę punktów na egzaminie dojrzałości.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena