Imprezy masowe obwarowane są sztywnymi zasadami bezpieczeństwa. Wprowadzona w 2009 roku „Ustawa o bezpieczeństwie imprez masowych” nakłada na organizatorów obowiązki, których realizacja przyczyniać się ma do ciągłego wzrostu komfortu i bezpieczeństwa osób biorących udział w takich imprezach.

Data dodania: 2013-09-16

Wyświetleń: 1249

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Bezpieczeństwo imprez masowych

Temat bezpieczeństwa na stadionach, koncertach i festiwalach jest na pewno wszystkim doskonale znany. Niestety najczęściej jest on poruszany dopiero w momencie, w którym środki bezpieczeństwa zawodzą. Mowa tu o takich wydarzeniach jak panika na stadionie Sheffield Wednesday w 1989 roku czy na Love Parade w Duisburgu w 2010. Właściwie codziennością są również wybuchy paniki w dyskotekach czy nieprzyjemne incydenty z udziałem pseudokibiców na meczach.

Niebędna technologia

W trosce o większe bezpieczeństwo i  umożliwienie wszystkim (w tym rodzinom z dziećmi) uczestnictwo w imprezach masowych, zarówno państwo jak i organizatorzy, dbają o to żeby stale podnosić poziom wszelkich zabezpieczeń. Główny nacisk położony jest na weryfikację i kontrolę osób wchodzących na dany obiekt lub imprezę. Aby móc skutecznie takie działania prowadzić, niezbędne jest odpowiednie wyposażenie oraz oprogramowanie w postaci systemu sprzedaży i weryfikacji biletów. Współczesne tego typu systemy to rozbudowane wielomodułowe oprogramowanie obsługujące w sposób kompleksowy cały proces dystrybucji biletów wraz z kontrolą wejść. Dają one możliwość wieloetapowej weryfikacji uczestników, w zależności od wymogów danej imprezy.

Kontrola wejść

Kontrola dostępu np. na stadionach prowadzona jest na kilku etapach. Rozpoczyna się przy wejściu, gdzie bilet kibica weryfikowany jest przez czytniki, które są w pełni zintegrowane z bramkami i systemem komputerowym. Istnieje możliwość podzielenia stadionu na sektory, na które wpuszczać  można tylko kibiców z konkretnymi uprawnieniami. Systemy takie posiadają również stałe połączenie z centralną bazą Klientów oraz globalną bazą zakazów stadionowych, co gwarantuje przestrzeganie norm prawnych.

Zaawansowane rozwiązania

Bardziej rozbudowane wersje dają możliwość skorzystania z systemu weryfikacji twarzy, co umożliwia rozpoznawanie osób w systemach monitoringu, wyszukiwanie osób w nagranych sekwencjach oraz automatyczną lokalizację i śledzenie osoby w systemie wizyjnym. Te elementy są wyjątkowo przydatne w egzekwowaniu prawidłowego zachowania na trybunach oraz przestrzegania zakazów wnoszenia materiałów pirotechnicznych. Nagrania z monitoringu mogą służyć do późniejszej identyfikacji osób w przypadku naruszenia prawa na danym obiekcie.

Lepsze czasy

Z roku na rok chodzenie na mecze czy imprezy masowe staje się coraz bezpieczniejsze. Obwarowania prawne oraz standardy wyznaczane przez samych organizatorów mają za zadanie uczynić np. stadiony, miejscami dostępnymi dla każdego. Skończyły się czasy, gdy idąc na mecz można obawiać się lecącej butelki czy krzesełka. Właściwie można już mówić o tym, że stadion to miejsce przyjazne dla ludzi w każdym wieku. 

Licencja: Creative Commons
0 Ocena