Rozwój tego sektora usług prezentuje raport zatytułowany „Rynek prywatnej opieki zdrowotnej w Polsce 2012. Prognozy rozwoju na lata 2012 – 2014”. Najważniejszym wnioskiem płynącym z dokumentu jest to, że wartość rynku prywatnej opieki medycznej w naszym kraju stale rośnie.
W raporcie wzięto pod uwagę lata 2005 – 2014. Porównując pierwszy i ostatni rok tego zestawienia, otrzymujemy obiecujący wynik. Otóż rynek podwoi się w 2014 roku. W roku 2005 szacowano jego wartość na ok. 19 mld PLN, a już w przyszłym roku będzie to blisko 39 mld PLN! O wartości tej decydują oczywiście między innymi wydatki ponoszone przez samych pacjentów na prywatną opiekę medyczną, kupowane przez pracodawców abonamenty medyczne dla pracowników, prywatne ubezpieczenia zdrowotne oferowane przez firmy ubezpieczeniowe, etc. Oznacza to, iż systematycznie wzrasta wśród Polaków zmęczonych „państwową służbą zdrowia” popularność prywatnych usług medycznych i coraz chętniej wydajemy pieniądze na dodatkowe zabezpieczenia związane z naszym zdrowiem i samopoczuciem.
Prywatna opieka medyczna to nie tylko wygoda, ale także pewność i poczucie bezpieczeństwa. To łatwość dostępu do lekarzy specjalistów i wszelkich badań diagnostycznych. To także usługi natychmiastowe czyli dzwonimy, umawiamy się na wizytę i odbywamy ją. Pojawiamy się w gabinecie w określony dzień, o umówionej godzinie i nie spędzamy pół dnia w poczekalni. Mamy dostęp do wielu placówek medycznych na terenie całego kraju, więc ewentualna pomoc lekarska w czasie naszych wakacji, daleko od miejsca zamieszkania, także jest możliwa. Dodatkowo, prywatna opieka medyczna oferuje różnego rodzaju udogodnienia, na przykład możliwość uzyskania szybkiej porady lekarskiej bez wychodzenia z domu – poprzez czat internetowy na przykład z internistą.
Te i inne podobne „bonusy” doceniane przez pacjentów, najwyższe standardy leczenia, nowoczesny sprzęt, komfort korzystania z prywatnej opieki zdrowotnej, a także niedoskonałość publicznej służby zdrowia stanowią olbrzymią szansę rozwoju dla prywatnych firm medycznych. Prognozuje się, że rozwój sektora prywatnej opieki zdrowotnej będzie cechować w najbliższych latach powstawanie dużych szpitali wielospecjalistycznych, a także placówek specjalizujących się w świadczeniach zarezerwowanych dotychczas dla szpitali publicznych (na przykład leczenie onkologiczne).