Przeglądasz mnóstwo ogłoszeń o pracę, wysyłasz dziesiątki CV i wreszcie dzwoni telefon. Pani z działu HR lub właściciel firmy osobiście, dzwonią z zaproszeniem na spotkanie.

Data dodania: 2013-08-24

Wyświetleń: 1683

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Musisz wiedzieć, że jeśli Twoja aplikacja pokonała pierwszą część gęstego sita selekcji, to rozmowa kwalifikacyjna jest zwykle ostatnim etapem, który decyduje o Twoim zatrudnieniu lub nie, w danym przedsiębiorstwie. Warto więc dobrze się do niego przygotować

Rozmowa kwalifikacyjna służy pracodawcy zweryfikowaniu informacji, które zawarliśmy w swoim życiorysie, poszerzeniu tych informacji oraz poznaniu osoby, która potencjalnie może zostać pracownikiem. Nie jest to, jak zwykle postrzegają to kandydaci, przesłuchanie, ale bardzo istotny z punktu widzenia pracodawcy element badania kompetencji osoby rekrutowanej.

Można się zatem spodziewać, że osoba przeprowadzająca wywiad zadawała będzie pytania sprawdzające umiejętności kandydata i zainteresowana będzie istotnymi faktami, które potwierdzą kwalifikacje i owe umiejętności. To od pracodawcy zależy, jakimi kryteriami chce się kierować w poszukiwaniu odpowiedniej osoby do pracy, jakich kompetencji poszukuje. Stąd też czas trwania rozmowy kwalifikacyjnej może wynosić od ok. 20 minut do nawet kilku godzin.

Nie bez znaczenia jest też forma takiej rozmowy. Inaczej bowiem przygotować się należy do wspomnianego wywiadu, inaczej zaś do spotkania zorganizowanego w formule Assessment Center. W przypadku klasycznej rozmowy, zwykle pierwszą linią na froncie rekrutacji są spotkania z osobami z działu personalnego firmy. To oni decydują czy kandydat posiada zestaw cech i umiejętności przydatny na danym stanowisku i kwalifikują, bądź nie, do kolejnego etapu. Tym kolejnym etaperm jest zwykle rozmowa z przełożonym działu, w którym być może przyjdzie nam pracować lub inną osobą zarządzającą.


O czym jeszcze warto pamiętać przygotowując się do rozmowy?

1. Przede wszystkim należy bardzo solidnie przestudiować swoje CV, które wysłaliśmy do danej firmy, zwrócić uwagę na te elementy, które dla osoby rekrutującej mogą być niejasne. Warto przypomnieć sobie przebieg swojej edukacji (zwykle pada pytanie o motywację wyboru szkoły, studiów) oraz kariery zawodowej.


2. Pytaniem, które pojawia się bardzo często to pytanie o osiągnięcia. Warto więc przypomnieć sobie lub wypisać sukcesy, które uczyniły z nas jeszcze bardziej wartościowy element zespołu. W zakresie osiągnięć warto też przypomnieć sobie wszystkie wyróżnienia, awanse, ale również trudne sytuacje, z którymi przyszło nam się zmierzyć, a które udało nam się przezwyciężyć. Pracodawców interesuje szczególnie sposób w jaki sobie z nimi poradziliśmy.


3. Hobby i zainteresowania. Dobrze zrobić listę wszystkich swoich zainteresowań i być przygotowanym, że będziemy musieli na ich temat rozmawiać. Należy pamiętać, aby nie kłamać tylko po to, aby zrobić wrażenie osoby ciekawej i wartej zainteresowania. Pytający również może okazać się zapalonym kibicem sportowym lub miłośnikiem muzyki. Warto w tym elemencie być wyjątkowo uczciwym.


4. Należy dobrze się zastanowić dlaczego chcemy pracować właśnie w tej firmie, jakie korzyści dla naszej kariery zawodowej przyniesie praca na tym stanowisku. Nawet jeśli była to jedyna firma, która odpowiedziała na naszą aplikację – nie można pozwolić by pracodawca odniósł wrażenie, że jesteśmy zdesperowany. Najlepiej mówić o połączeniu dotychczasowego doświadczenia z nowymi wyzwaniami czekającymi na nas w nowym środowisku pracy.


5. Najważniejsza sprawa – należy być po prostu przygotowanym, tzn. zebrać jak najwięcej informacji o firmie, jej strukturze, działalności i realizacjach. Wszystkie inne, ważne z punktu widzenia przyszłego stanowiska, kwestie, których nie udało nam się ustalić samodzielnie, warto poruszyć w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej, zadając pytania.

Należy pamiętać, że rozmowa to swego rodzaju występ. Ponieważ jesteśmy, w trakcie jego trwania, oceniani, trudno uniknąć tremy i zdenerwowania. Warto się do tego przyznać w trakcie rozmowy. Pozwoli to bowiem, ocenić osobie rekrutującej naszą umiejętność radzenia sobie ze stresującymi sytuacjami i ostatecznie może zadziałać na naszą korzyść.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena