Padasz ze zmęczenia, odczuwasz brak energii a innym razem potrzebujesz skupienia. Typowa reakcja, co raz częściej zdarza się to w dzisiejszych czasach. Wtedy pojawia się potrzeba wzmocnienia organizmu. Rozwiązań jest wiele. Jednym z nich i bądź, co bądź jednym z najprostszych jest wychylenie filiżanki kawy.

Data dodania: 2013-08-03

Wyświetleń: 1395

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Tak, to filiżanka kawy jest często rozwiązaniem na nagłe zmęczenie w pracy. No, bywa, że jej większa ilość, na przykład kubek kawy. Zdarza się często, że kilku. A więc kilka razy po 200 ml w ciągu dnia. I jak to wygląda dalej? 

Kofeina, to główny składnik kawy. Efekt pobudzenia to skutek działania kofeiny na korę mózgową. Jedna filiżanka zawiera od ok. 70 do 140 mg kofeiny. Dokładna ilość jest uzależniona od gatunku kawy. Efekt pobudzenia utrzymuje się średnio od 2 do 4 godzin po spożyciu kawy. Kiedy go stosować? Np. zaczynają kurs Język Angielski dla Początkujących:)

U kobiet, kofeina szybciej się usuwa, nawet do 30% niż u mężczyzn.

Tylko w kawie?

Kofeina występuje także w liściach herbaty, orzeszkach koli,  nasionach kakao, liściach dębu korkowego, napojach chłodzących, w lekarstwach.

Kofeina jest wchłaniana przez organizm dużo szybciej niż alkohol. Działa natychmiast. Wcale nie są potrzebne duże dawki, aby osiągnąć efekt pobudzenia.

Picie kawy można wznieść na inny poziom świadomości. Optymalnie dla większości ludzi, warto rozważyć picie do dwóch kaw dziennie. Należy to rozumieć, jako filiżanek.

Kawa lekarstwem

Z dodatkiem kofeiny jest stosowana przy występujących bólach głowy. Dzięki niej, naczynia krwionośne kurczą się. Kawa podnosi ciśnienie krwi. 

Korzyści z picia kawy:

 • Poprawia pamięć krótkotrwałą,
 • Wzmacnia wątrobę zmniejsza ryzyko marskości wątroby,
 • Ułatwia koncentrację,
 • Przyspiesza metabolizm,
 • Zmniejsza ryzyko zachorowania na chorobę Parkinsona,   
 • Zmniejsza ryzyko zachorowania, do 50% na cukrzycę typu II,
 • Zmniejsza ryzyko zachorowania na raka wątroby i jelita,
 • Poprawnie wpływa na p erystaltyka jelit, 
 • Ogranicza rozwój próchnicy,

Kawa uzależnia. Warto o tym pamiętać. Może także powodować halucynacje. Badania przeprowadzono na Angielskim Uniwersytecie Durham. Kawa w ciąży? Tak, tylko ostrożnie, nie więcej niż ok. 300 mg na dobę. 

Kawa jest znana na świecie w ponad 500 rodzajach. Próby policzenia jej odmian dają liczbę zasługującą na uwagę - 6000 odmian. Najbardziej rozpowszechnione odmiany to:

 • Arabica
 • Robusta

Odmiany Arabici i Robusty są ze sobą skutecznie mieszane. Dzięki temu, uzyskujemy ciekawe "kompozycje" smakowe i zapachowe, oraz różne rodzaje kawy. Kawę piją mieszkańcy ponad 70 krajów na kilku kontynentach.

Jak pić?

Najlepiej w porcelanowych naczyniach. Naczynia do serwowania kawy są bardzo różne i powinny być dobierane pod kątem rodzaju spożywanej kawy. Pora dnia do spożywania kawy w dużej mierze jest uzależniona od naszej reakcji. Wydaje się, że w większości przypadków będą to godziny ranna i popołudniowe. Innym spojrzeniem na degustację kawy będzie mała ilość czasu i nauka angielskiego, np. gramatyka angielskiego. Wtedy godziny ulegną przesunięciu.  

Najdroższa kawa świata

Kopi luwak, kawa luwak, region pochodzenia to południowo-wschodnia Azja. Wytwarzana jest z ziaren, pochodzących z odchodów zwierzęcia łaskuna muzanga, zwanego cywetą, a lokalnie właśnie luwak.

Warto rozważyć spożywanie kawy w barach, kawiarniach czy lokalach. Dzięki specjalnym ekspresom do kawy lub zaparzaczom, gdzie na Twoich oczach dokona się zaparzenie kawy, smak i aromat nabierają innego wymiaru.

Smacznego:)  

Licencja: Creative Commons
0 Ocena