Pracując na bloku operacyjnym nie tylko należy dbać o bezwzględną higienę i bezpieczeństwo pacjenta, ale także o komfort i wygodę lekarzy oraz pielęgniarek. Jest to szczególnie ważne podczas wielogodzinnych operacji, wymagających znacznego poświęcenia od personelu medycznego.

Data dodania: 2013-07-14

Wyświetleń: 7011

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Obuwie na bloku operacyjnym

Istotne jest przy tym nie tylko wyposażenie sali czy sprzęt, ale również ochronna odzież, a także obuwie. To ostatnie ma zaś szczególne znaczenie. Odpowiednie obuwie potrafi złagodzić skutki długotrwałego stania, usprawnić pracę, poprawić bezpieczeństwo dzięki systemowi antypoślizgowemu a nadto ułatwić utrzymanie tak ważnej w warunkach szpitalnych czystości. Obuwie operacyjne to szczególnego rodzaju obuwie medyczne, przystosowane do noszenia na blokach operacyjnych.

Charakteryzuje się zwykle wyjątkowymi właściwościami. Wśród najważniejszych wymienić należy wyprofilowaną ortopedycznie wyściółkę, jednocześnie pobudzającą krążenie oraz zapobiegającą zastojom żylnym; antypoślizgową podeszwę, odporną na ścieranie oraz wykazującą możliwości amortyzacyjne, materiał wierzchni zapewniający wentylację, a przy tym antystatyczny i termoplastyczny. Ta ostatnia cecha jest o tyle istotna, iż buty używane podczas zabiegów chirurgicznych poddaje się sterylizacji przy pomocy autoklawu, osiągającego temperaturę nawet 130 stopni Celsjusza.

O ile w szpitalu i placówkach medycznych bezpieczeństwo i higiena powinny być traktowane priorytetowo, o tyle na bloku operacyjnym są one bezwzględnym warunkiem właściwej pracy. Każda osoba uczestnicząca w zabiegu musi być odpowiednio ubrana. Największą rolę odgrywa natomiast wspomniane obuwie operacyjne. Osoby odpowiedzialne za zaopatrzenie w tym względzie nie powinny oszczędzać. Warto kupować je u sprawdzonych sprzedawców, oferujących towar renomowanych producentów.

Należy zaś kategorycznie unikać okazji czy promocji marketowych, które mogą nie spełniać obietnic, a tym samym zagrażać zdrowiu personelu i pacjentów. Oczywiście o nabyte buty trzeba także dbać we właściwy sposób. Każdorazowo przed założeniem ich w celu wejścia na sale operacyjną muszą być one poddane procedurze zapewniającej wysokiej jakości higienę, przede wszystkim więc sterylizację.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena