Data dodania: 2013-07-09

Wyświetleń: 2741

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 2

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

2 Ocena

Licencja: Creative Commons

Jak obchodzić się ze swoim laptopem?

Podstawowe kwestie są banalne - notebookiem nie wolno rzucać, zalewać różnego rodzaju płynami oraz zostawiać na piekarniku. Realia jednak nie zawsze są takie oczywiste. Kiedy posiadamy rozszerzoną gwarancję, która obejmuje uszkodzenia mechaniczne, odwiedzenie serwisu wiąże się tylko z chwilowym odwykiem od komputera. Gorzej, jeśli gwarancji już nie ma, a dodatkowo uszkodzeniu uległy dane, których nie zapisaliśmy na innym nośniku. Należy wtedy rozejrzeć się za profesjonalnym serwisem pogwarancyjnym, który zapewni kompleksową, szybką i przede wszystkim fachową naprawę, a jednocześnie pozbędzie nas kilku zbędnych złotówek. A więc jak używać laptop? Co zrobić, aby jego żywot był jak najdłuższy i przede wszystkim niezawodny? W tym artykule rozwieję mity dotyczące używania akumulatora oraz przedstawię kilka użytecznych porad, które z pewnością wielu z Was się przydadzą. 

1. Laptop nie jest grzejnikiem!Un-ka-Tu-izmanto-savu-8

Pamiętaj, że jeśli z Twojego komputera wydobywa się gorący strumień ciepła, to z pewnością nie  należy tego traktować jako opalanie się naszego komputera na słonecznej Ibizie! Cieszy fakt, że w tej kwestii ludzie są raczej uświadomieni, zdarzają się jednak i tacy, którzy przychodzą do serwisu w chwili, gdy komputer przestał działać, a plastikowa kratka zabezpieczająca radiator skruszyła się z powodu wysokiej temperatury. Co więc zrobić, żeby temu zapobiec? Nie od dziś wiadomo, że praca z komputerem w łóżku lub na kolanach nie jest niczym dobrym. Na szczęście większość współczesnych komputerów posiada zabezpieczenie przed przegrzaniem. Jednak, jak to z każdym mechanizmem bywa, również i ten jest niekiedy zawodny. Dlatego lepiej "dmuchać na zimne". Komputer musi mieć ciągłą rotację świeżego powietrza. Myślicie, że spodnie nóżki są tylko po to, żeby komputer ładnie wyglądał? Nic bardziej mylnego! Mają one zapewnić minimalny odstęp pomiędzy komputerem a podłożem, który pozwoli na bezpieczny przepływ powietrza. Dużą opieką należy objąć drogie komputery z wydajną kartą graficzną, ponieważ zużywają one więcej energii, a co za tym idzie wydzielają większe ilości ciepła. Co zrobić, jeśli komputer się przegrzewa? Z pewnością warto zainwestować kilka złotych w sprężone powietrze i solidnie przedmuchać kratki wentylatora przynajmniej raz w tygodniu. Dodatkowo raz w roku powinno się oddać komputer w ręce specjalistów z serwisu komputerowego, którzy wymienią pasty termoprzewodzące oraz wyczyszczą komputer wewnątrz obudowy. Warto pamiętać, że w przypadku cięższych zabrudzeń samo sprężone powietrze nie wystarczy!

2. Pamiętaj, że przewód oraz zasilacz są nieodzownym elementem notebooka!

  

Może być to dla Was dziwne, ale wiele zależy od prawidłowego użytkowania zasilacza. Na początek przewód - pamiętajcie, żeby nim nie szarpać oraz żeby zawsze był prawidłowo zwinięty. Jeśli zauważysz, że dzieje się z nim coś podobnego do sytuacji na zdjęciu, to jak najszybciej udaj się do serwisu i wymień go na nowy. Usługa nie jest droga, a pozwoli uchronić elektroniczne elementy płyty głównej w komputerze oraz zasilaczu. Dodatkowo producenci zalecają wpięcie wtyczki zasilającej przed podpięciem zasilacza do sieci, w praktyce jednak działa to na odwrót, co niestety w skrajnych przypadkach może doprowadzić do przepięć, które mogą uszkodzić komputer! Następnym ważnym elementem prawidłowego użytkowania zasilacza jest jego chłodzenie. Należy pamiętać, aby nie trzymać go pod kocem albo na grzejniku. Warto także odpowiednio dobrać zasilacz. Należy pamiętać, że tak samo wyglądająca wtyczka nie gwarantuje poprawnej pracy, ponieważ dodatkowo na zasilaczu i laptopie znajdują się tabliczki znamionowe, na których podane są woltaż oraz amperaż. Można jednak spotkać się z sytuacją, gdy zamiast amperów pojawią się waty. Jak sobie wtedy poradzić? Można skorzystać ze wzoru. Spokojnie! Nie jest to skomplikowana matematyka. Przykładowo: jeśli zasilacz ma 19V i 4,74A to korzystając z wzoru P=UxI, otrzymujemy wynik 19Vx4,74A=90,06W - jest to 90 watowy zasilacz.

3. Szanuj dane! Pamiętaj, że dysk twardy jest urządzeniem mechanicznym.

  

Na początek banał - nie przenosimy laptopa, jeśli ten jest uruchomiony! Jest to zachowanie występujące głównie u fanów pobierania "całego internetu". Nałogowi pobieracze uwielbiają zmieniać domyślne ustawienia tak, żeby zamknięcie klapy nie spowodowało uśpienia komputera, logiczne nikt nie lubi, jak  laptop całą noc razi nas po oczach. Często również spiesząc się do szkoły czy pracy można zwyczajnie o tym zapomnieć, a w efekcie wkładamy do torby włączony komputer. Wtedy możliwości są trzy. Pierwsza - nic się nie dzieje, bo posiadasz komputer z sensorem ruchu i odrobinę szczęścia. Druga to uszkodzony w wyniku przegrzania laptop. Trzecia, najgorsza - przegrzany komputer i uszkodzony dysk twardy. Dodatkowo należy pamiętać, że dysk twardy jest urządzeniem mechanicznym i zwyczajnie się zużywa - regularne zgrywanie danych uchroni nas przed ich utratą w przypadku pojawienia się bad sektorów (czyli fizycznych uszkodzeń dysku).

3. Mity dotyczące baterii i jej użytkowania.

  

Wbrew dziwnej opinii, która przemówiła do większości naszego społeczeństwa, żaden producent nie zaleca chowania baterii do szuflady.  Wielu przewrażliwionych na punkcie swojego laptopa użytkowników tak jednak robi. Największym zabójstwem dla baterii jest jej rozładowanie i odłożenie do szafy, gdzie miałaby czekać na lepsze czasy. Niestety, jest to równoznaczne z wyrzuceniem jej do kosza. Aby długo cieszyć się możliwością pracy bez wpiętej wtyczki zasilającej, należy pamiętać o dosłownie kilku świętych bateryjnych przykazaniach. Po pierwsze, nową baterię należy sformatować, rozładowując ją do zera, następnie naładować. Nie należy też z tym przesadzać - wystarczą trzy takie cykle. Kiedy bateria została sformatowana prawidłowo, należy na niej pracować przynajmniej dwa razy w tygodniu, ponieważ ciągłe jej ładowanie również nie jest dobre - bateria musi mieć naturalne cykle ładowania i rozładowywania. Ostatnią rzeczą, której należy unikać, to pozostawianie komputera z rozładowaną baterią na całą noc lub nawet kilka dni. Nie ma nic bardziej wyniszczającego dla akumulatora. 

4. Prawidłowe podnoszenie klapy zapewni dłuższe użytkowanie komputera.

 

Podnoszenie klapy. Teoretycznie jest to banalne zagadnienie. No powiedz, co może być łatwiejszego? Błąd. Nie jest to takie oczywiste, jak się wydaje. Zawiasy w notebookach to miejsce, w którym są przenoszone największe obciążenia. Należy pamiętać, że jeśli podnosimy klapę, trzymając ją za jeden z rogów, zapewniamy naszemu laptopowi wysiłek porównywalny do tego, który my przerabiamy na siłowni. W efekcie kończy się to złamaniem zawiasu oraz obudowy, a takie naprawy wiążą się z odchudzeniem naszego portfela.  Klapę matrycy podnosimy oburącz, trzymając ją po obu stronach, lub jedną ręką, trzymając matrycę na środku. Dodatkowo, jeśli komputer jest użytkowany główne w domu, to nie ma potrzeby zamykania klapy przy każdym wyłączaniu urządzenia. Niestety, nawet najdelikatniejsze zamykanie komputera może doprowadzić do uszkodzeń, głównie za sprawą błędów konstrukcyjnych. Pamiętaj - jeśli zobaczysz, że coś jest obluzowane, jak najszybciej wybierz się do profesjonalnego serwisu w celu dokręcenia oraz wzmocnienia elementów. Taka naprawa z pewnością będzie tańsza, niż wymiana zawiasów na nowe.

5. Obluzowane gniazdo zasilania może spalić komputer!

Bardzo często spotykam się z uszkodzeniami płyty głównej spowodowanymi obluzowanym gniazdem zasilania. Należy pamiętać, że nie jest to złącze słuchawek! Nawet najmniejsze obluzowanie tego elementu może doprowadzić do stopienia obudowy oraz uszkodzenia elektroniki na płycie głównej. Jeśli zobaczysz, że coś jest poluzowane, nie czekaj do ostatniej chwili, ponieważ może to doprowadzić do poważnych i kosztownych uszkodzeń oraz sporej dawki stresu!

Mam nadzieję, że zwiększyłem Twoją świadomość odnośnie prawidłowego użytkowania komputera, jeśli jednak cokolwiek złego dzieje się z Twoim laptopem, nie panikuj! To nie koniec świata! Oddaj komputer w ręce specjalistów, a sam naciesz się czasem spędzonym na świeżym powietrzu podczas wyczekiwania na naprawę komputera.
Łukasz

Licencja: Creative Commons
2 Ocena