Elewacja ma być wizytówką budynku, stanowić jego oblicze, element, według którego budynek jest rozpoznawany. Brudna elewacja - to wstyd dla właściciela kamienicy, ale także i dla samego miasta.

Data dodania: 2013-06-26

Wyświetleń: 2459

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Mycie elewacji

Wobec tego należy pamiętać o dokonywaniu regularnych przeglądów elewacji oraz o ich sukcesywnym czyszczeniu, myciu i konserwacji. Na elewację składa się nie tylko sam mur - ściana budynku, ale także drzwi, okna. Wszystkie te elementy powinny być dobrze utrzymane. Wysokość elewacji zależy oczywiście od tego czy dany budynek jest piętrowy, czy parterowy.

Z kolei kształt elewacji jest uzależniony od tego czy dany budynek jest wolno stojący, bliźniaczy, czy też szeregowy. W budownictwie indywidualnym można się spotkać z takimi rodzajami zabudowy - a zatem za budynek wolnostojący uznać można budynek usytuowany w pewnej odległości od granicy działki i nie przylegający do budynków położonych na sąsiedniej działce. Budynek bliźniaczy zaś ustawiony jest na granicy działki i dysponuje wspólną ścianą z przylegającym do niego takim samym budynkiem na sąsiedniej działce.

Adresy firm, które przeprowadzają zabiegi czyszczenia elewacji są dostępne w wielu miejscach w internecie, a także w katalogach i panoramach firm. Wszędzie tam można zapoznać się z ofertami usług tychże firm. Jeśli chodzi o mycie elewacji, Poznań jest miastem, w którym istnieje i działa wiele firm zajmujących się tego typu usługami. Czyszczenie elewacji najlepiej powierzyć fachowym firmom, dysponującym odpowiednimi technologiami. Zabrudzenia usuwa się stosując wodę pod ciśnieniem o temperaturze dochodzącej nawet do 90 stopni Celsjusza.

Można w ten sposób wyczyścić każdą powierzchnię: kamienistą, drewnianą, blaszaną czy inną. Szczególnym rodzajem technologii czyszczenia elewacji jest usuwanie graffiti. Graffiti usuwa się stosując specjalne substancje, które powodują, że napisy znikają. Graffiti szczególnie szpeci elewacje, dlatego też musi być starannie usunięte. Usługi czyszczenia elewacji obejmują również usuwanie zacieków, grzybów, uzupełnianie drobnych pęknięć.

Niektóre firmy oferują usługi kompleksowe: zarówno czyszczenie, jak i mycie elewacji oraz konserwację i renowację. Zabiegi te, zwłaszcza jeśli są wykonywane kompleksowo, trwają dosyć długo, lecz w ostatecznym rozrachunku opłacają się.

Licencja: Creative Commons