Świąteczne przygotowania rozpoczynają się już pod koniec października, gdy sklepy zaczynają się stroić w świąteczne dekoracje. Jest to sygnał, że nadszedł czas, aby również w domach zapanowała świąteczna atmosfera. Planowanie porządków z dużym wyprzedzeniem pozwala uniknąć stresu i przemęczenia. W artykule przedstawiony został harmonogram prac, który pomoże zorganizować sprzątanie w sposób spokojny i bez stresu.

Data dodania: 2023-11-20

Wyświetleń: 66

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 1

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

1 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Świąteczne porządki krok po kroku

Krok 1. Porządki w szafach i schowkach (koniec listopada)

Na początku zaleca się zająć się sprzątaniem szafek i schowków. Celem jest przeprowadzenie generalnych porządków, usunięcie kurzu i niepotrzebnych przedmiotów. Organizacja zawartości szaf i garderoby pozwala lepiej zorganizować przestrzeń i zrobić miejsce na nowe przedmioty, które mogą pojawić się w domu w formie świątecznych prezentów. Sprzątanie wyższych partii półek i regałów pomaga zredukować kurz i uczynić każdy kąt domu świeżym. Zaleca się sprawdzenie dat ważności produktów przechowywanych w szafkach kuchennych. Przegrupowanie rzeczy w taki sposób, aby te najczęściej używane były łatwiej dostępne to również zdecydowanie dobry pomysł.

Krok 2. Czyszczenie ścian i sufitów

Czyszczenie ścian i sufitów jest ważne, choć często pomijane w codziennych porządkach. Przed świętami zaleca się umyć płytki w łazience, doczyścić kąty ścian i sufity. Do czyszczenia farbowanych ścian używa się miękkiej ściereczki, a tapety przeciera się zwilżoną ściereczką, unikając nadmiernego moczenia. Zaleca się także wyczyszczenie lamp, obrazów i luster, aby usunąć kurz i pajęczyny. Zalecane jest również czyszczenie wentylatorów sufitowych i klimatyzatorów, które również mogą gromadzić kurz i alergeny. Oczyszczenie kratek wentylacyjnych zapewnia lepszą jakość powietrza w domu.

Krok 3. Czyszczenie okien i tekstyliów domowych

Okna, dywany i materace wymagają regularnego czyszczenia. Te prace najlepiej wykonać na kilka tygodni przed świętami. W przypadku okien zaleca się zwrócić uwagę na czystość ram przed samymi świętami. Rozważenie wynajęcia firmy sprzątającej, aby oszczędzić czas i energię, jest w tym przypadku zdecydowanie zalecane. Dla samodzielnych porządków warto zainwestować w sprzęt ułatwiający pracę, jak myjki, odkurzacze czy parownice. Zaleca się wypranie lub wytrzepanie zasłon i firanek, co odświeża wygląd całego pomieszczenia. Również polecane jest pranie poduszek dekoracyjnych i koców, aby nadać wnętrzu świeżości.

Krok 4. Odświeżanie mebli i sprzętów domowych

Nie należy zapominać o lodówce, zamrażalniku czy półkach w łazience. Zaleca się również dokładne wyczyszczenie okapu, zamrażalnika, a nawet pralki. W pokojach zwrócić należy uwagę na regały i meble - tutaj wystarczy usunąć kurz i poukładać dekoracje, książki czy inne przedmioty. Przegląd elektrosprzętu kuchennego, jak tostery czy czajniki, także jest ważny - należy usunąć kamień i inne zabrudzenia. Sprawdzenie i czyszczenie filtrów w odkurzaczach i innych urządzeniach pomaga im pracować efektywniej.

Krok 5. Czyszczenie podłóg i detali

Podczas świątecznych porządków warto zwrócić uwagę na takie detale jak fugi czy listwy przypodłogowe. Oprócz mycia i polerowania podłóg, warto zadbać o czystość listew i fug. Do tych prac przydaje się myjka lub parownica. Używanie specjalnych środków do czyszczenia fug pomaga przywrócić im świeżość. Zaleca się wytrzepanie, odkurzenie i przetarcie wilgotną szmatką dywanów, które nie są czyszczone profesjonalnie. Zwrócenie uwagi na czyszczenie drzwi i ich klamek, co jest szczególnie ważne dla utrzymania higieny, jest polecane. Nie należy zapominać o przestrzeniach trudno dostępnych, takich jak za meblami czy pod łóżkiem, gdzie może gromadzić się kurz i brud.

Podsumowanie

Podsumowując, świąteczne porządki to doskonała okazja do generalnego odświeżenia domu. Planowanie prac z wyprzedzeniem pozwala uniknąć stresu i cieszyć się czystym i przytulnym domem na święta. Regularne sprzątanie nie tylko poprawia wygląd domu, ale także wpływa na zdrowie i samopoczucie jego mieszkańców.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
1 Ocena