Empatia jest kluczową umiejętnością dla tych, którzy chcą żyć w harmonii z otoczeniem. Dzięki niej z szacunkiem i spokojem odnosimy się do siebie samych, do swoich bliskich, także tych, którzy mają odmienne zdanie lub poglądy. Gdy potrafimy nawiązać empatyczny kontakt ze światem, stajemy się zdrowsi i szczęśliwsi.

Data dodania: 2008-04-08

Wyświetleń: 4476

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Empatia jest kluczową umiejętnością dla tych, którzy chcą żyć w harmonii z otoczeniem. Dzięki niej z szacunkiem i spokojem odnosimy się do siebie samych, do swoich bliskich, także tych, którzy mają odmienne zdanie lub poglądy.
Gdy potrafimy nawiązać empatyczny kontakt ze światem, stajemy się zdrowsi i szczęśliwsi.
Empatia to nasze naturalne, ludzkie „wyposażenie”, które jest źródłem równowagi emocjonalnej, pomaga budować harmonijne relacje z partnerem, rodziną, przyjaciółmi, kolegami, szefami...
W ferworze codzienności gubimy czasem umiejętność uważnego, pełnego szacunku zrozumienia dla przeżyć swoich i innych osób. Brakuje nam tej wyobraźni serca, bo rzadko ją używamy.
Jest jednak sposób na odświeżenie pokładów empatii w sobie, na rozwijanie umiejętności odczuwania jej i wyrażania wobec otoczenia.
Na niej, jako na podstawowym zasobie ludzkim bazuje metoda Porozumienie bez Przemocy, opracowana przez amerykańskiego psychologa - humanistę Marshalla Rosenberga.
Jak każda metoda jest osadzona w koncepcji teoretycznej i odnosi się do umiejętności praktycznych. O ile z teoretycznymi podstawami i założeniami ogólnymi można się zapoznać choćby czytając dostępne na rynku wydawniczym książki, to umiejętności można nabyć tylko w jeden sposób – podążając za instrukcjami i ćwicząc, ćwicząc, ćwicząc...
Możemy ćwiczyć sami, ale umiejętności psychospołeczne, takie jak porozumienie, wyrażanie empatii i inne, najskuteczniej ćwiczy się w grupie.
Zachęcam do udziału w warsztatach i treningach Procesu Porozumienia.
Szczególnie polecam dłuższe formy zapoznawania się z procesem – kilkudniowe treningi połączone z wypoczynkiem i poznawaniem nowych osób „z tej samej bajki”. Jako osoba prowadząca różne formy szkoleń uważam takie treningi za najbardziej efektywne.
Stwarzają one warunki do budowania empatycznej postawy wobec siebie samego i otoczenia a także umiejętności wyrażania jej:

* poczucia różnicy między obserwowaniem a ocenianiem ludzi, wydarzeń, zjawisk,
* zobaczenia skąd się biorą uczucia, odczucia wolności i niezależności emocjonalnej,
* uświadomienia sobie potrzeb, które warunkują rozwój i spełnienie życia,
* ćwiczenie umiejętności jasnych wypowiedzi, reagowania na oskarżenia i odmowę,
* ćwiczenie zdolności uważnego słuchania, pełnego szacunku i zrozumienia,
* poznania sposobów budowania relacji na bazie empatii i wzajemnego szacunku,
* przyjrzenia się strategii rozwiązywania konfliktów bez przemocy.

Spodziewanym efektem udziału w treningu procesu porozumienia jest komunikowanie się w bardziej świadomy sposób, a więc skuteczniej i jaśniej.
Łatwiej jest wyrazić dokładnie to, co się chce.
Zmniejsza to znacząco liczbę nieporozumień i konfliktów, które biorą się z nawykowego, automatycznego sposobu porozumiewania się.
Skutki nowych umiejętności są odczuwalne we wszystkich relacjach międzyludzkich.
Szczególnie widoczne są w najbliższych związkach, z partnerem, z dziećmi lub rodzicami, z rodzeństwem, z kolegami w pracy.

Na mojej stronie http://www.jakubczak.eu przeczytasz opowieści i wspomnienia osób, które zmieniając sposób porozumiewania się doświadczyły zmiany w wielu obszarach życia.
Tam też znajdziesz szczegóły organizacyjne na temat szkoleń - warsztatów i treningów porozumienia.
Licencja: Creative Commons
0 Ocena