Wydaje się, że porozumiewanie się nie jest żadną sztuką, każdy to potrafi. Bądź świadomym rozmówcą, nie daj się ogrywać!
Powszechnie znana prawda, oparta na naszym codziennym doświadczeniu zakłada, że nie można się nie komunikować.
W jakimkolwiek języku mówimy, włączając migowy – wysyłamy otoczeniu zestaw informacji i komunikatów. Porozumiewamy się zawsze: słowem/milczeniem, gestem/bezruchem, dotykiem/separacją, spojrzeniem/unikaniem spojrzenia, nawet myślą...
A może nawet głównie myślą.
Od tego, co myślimy o sobie, swoim rozmówcy i sytuacji, której dotyczy wymiana zależy jaki sposób komunikowania się wybieramy, jakich słów używamy, jak spoglądamy, jakim gestem popieramy wypowiedź.
Zagadnienie komunikacji jest tak ogromnym obszarem wiedzy i poglądów, że nawet nie próbuję objąć całości tematu.
Żeby uniknąć posądzenia o „ naukawość” tych rozważań proponuję rozważania o sposobach komunikowania jako zabawę w rozpoznawanie i nazywanie gier, które na co dzień zdarzają się ludziom.
Zobaczmy więc, jak się można zabawić, gdy rozmowa ma na celu skłonienie rozmówcy do określonych zachowań, wyborów czy decyzji.
GRA W MANIPULACJĘ, jest niezwykle popularna, używana zawodowców, artystów i amatorów, z wariantami szczegółowymi: WKRĘCANIE, UWODZENIE.
Tak się w to gra:
Udział bierze dwóch lub więcej graczy. Inicjatywa leży po stronie „Rozgrywającego”. Pozostali uczestnicy noszą nazwę „Ogrywanych”.
Ma służyć skłonieniu Ogrywanego do podejmowania decyzji i działania, zgodnego z intencją i, zazwyczaj, interesem Rozgrywającego.
Manipulacja to sposób na wywieranie wpływu na inne osoby, a jej skuteczność zależy od biegłości Rozgrywającego w sztuce konwersacji. W takich sytuacjach nieocenioną wprost pomocą są przeróżne techniki, które mają zazwyczaj piękne nazwy. A to „skuteczna perswazja”, a to „sztuka efektywnej sprzedaży” a to ... nazw jest wiele.
W każdym razie chodzi tutaj o wyćwiczenie umiejętności skutecznego ukrywania rozbieżności między prawdziwym a deklarowanym celem rozmowy.
Zadaniem osoby manipulującej ( Rozgrywającego) jest ukrycie swoich intencji i myśli na tyle skutecznie, żeby Ogrywany się nie zorientował, o co tym razem chodzi.
Na uwagę zasługuje również „zasada spójności” - Ogrywany ma zobaczyć we Rozgrywającym szczerość i uczciwość, bo od wiarygodności Rozgrywającego zależy skuteczność jego działań.
Zasady manipulacji są proste:
* nigdy nie zdradzaj swoich prawdziwych intencji
* nie wahaj się użyć wszelkich sposobów, żeby zapewnić sobie sukces
* nie dopuszczaj rozmówcy do głosu, w żadnym przypadku nie pytaj go o zdanie
* nie odpuszczaj dopóki nie uzyskasz wiążącej deklaracji potwierdzonej wpłatą lub chociaż podpisem
Jak w każdej prawie grze - łatwo tu zobaczyć wygranego i przegranego. „Wygrany” zazwyczaj liczy w głowie korzyści, jakie wynikną dla niego z faktu, że „Przegrany” właśnie dał się do czegoś przekonać lub nie umiał odmówić.
Ten drugi często w chwili zakończenia rozmowy ( gry) ma uczucie niesmaku i żałuje, że nie umiał wyjść z tej bez szwanku.
To jest wersja biznesowa, którą nazywam WKRĘCANIEM.
Jest jeszcze inna wersja tej samej gry, częściej używana w relacjach osobistych.
Kończy się tym, że Ograny wykonuje plan Rozgrywającego i jest tego kompletnie nieświadomy. Wierzy, że realizuje swoje własne pomysły i dzięki nim osiągnie jakiś swój ważny cel, na przykład dostanie coś, zasłuży na coś ważnego dla siebie.
Gra polega na tym, że Rozgrywający daje a raczej „delikatnie sugeruje” obietnice, których nie ma zamiaru spełnić. Ale zaproszony do gry w roli Ogrywanego nie ma o tym pojęcia.
Bywa nawet tak zachwycony łaskawą uwagą Rozgrywającego, że radośnie poddaje się jego wpływowi.
Gra staje się jeszcze prostsza, gdy Ogrywany, częściej Ogrywana jest zaangażowany/a uczuciowo. Nadzieja na miłość czy związek wzmacnia efekty działań Rozgrywającego i znacznie ułatwia mu osiągnięcie celu.
Rozgrywający z pozycji wygranej dostaje od Ogranego to, o co nie chciał lub nie umiał poprosić i przeważnie się cieszy, szykując się do następnej podobnej akcji. Czasem sie wstydzi.
Ograny zazwyczaj dopiero po pewnym czasie orientuje się, że przegrał – nic nie osiągnął dając więcej niż zamierzał, często swoim kosztem zaspokoił kaprys osoby, nie ma szans na wzajemność czy wdzięczność. Jest mu smutno i prawie zawsze żałuje, że nie zadbał o siebie bardziej skutecznie.
Czasem się wstydzi.
Taką wersję nazywam UWODZENIEM.
Oba warianty tej gry w manipulację zazwyczaj kończą się zwycięstwem Rozgrywającego, chyba, że Ogrywany niespodziewanie wykaże się przytomnością i zrozumie zasady gry.
Wtedy ma szanse wygrać z artystą, rzadziej z profesjonalistą, ale za to prawie zawsze z amatorem.
Umiejętność skutecznego porozumiewania się, swobodnego wyrażania swojego zdania znacznie zwiększa prawdopodobieństwo wyjścia obronną ręką z gry zwanej manipulacją.
Uwaga, MANIPULACJA dawniej znana była pod nazwą „oszustwo”, obecnie prawie przestarzałą rzadko używaną.
Jeśli więc nie chcesz grać w manipulacje i zamierzasz być Ogrywanym przy każdej okazji tego rodzaju – wyćwicz świadome komunikowanie się.
Poznaj metodę Porozumienie bez Przemocy i przekonaj się, jak łatwo unikniesz pułapek manipulacji będąc w kontakcie ze swoimi uczuciami i potrzebami.
A może masz dość bycia Rozgrywającym?
To jest również metoda dla Ciebie. Uczy jasnego, uczciwego sposobu komunikowania się i budowania relacji opartych na równości i wzajemności.
Porozumienie bez Przemocy jest zaprzeczeniem gry zwanej manipulacją.
* Pokazuje jaka jest różnica między obserwowaniem, co się dzieje a ocenianiem ludzi, wydarzeń, zjawisk.
* Uświadamia potrzeby, których zaspokojenie jest warunkiem życia pełnią swoich możliwości.
* Uwrażliwia na reakcje i uczucia pojawiające się w określonych okolicznościach.
* Uczy formułować jasne, realne prośby, odmawiać i przyjmować odmowę.
* Pokazuje jak doskonalić umiejętność szczerych, zrozumiałych wypowiedzi oraz zdolność słuchania, pełnego zrozumienia i szacunku.
* Zapoznaje ze sposobami inicjowania kontaktu, budowania relacji, reagowania na oskarżenia i odmowę
* Pokazuje strategie rozwiązywania konfliktów bez przemocy.
Więcej o procesie porozumienia dowiesz się odwiedzając stronę http://www.jakubczak.eu.
Znajdziesz tam również aktualne zaproszenia na warsztaty i treningi umiejętności świadomego, skutecznego porozumiewania się.