Jak sobie radzić z próbami manipulacji w życiu osobistym i pracy zawodowej? Poznaj metodę Porozumienie bez Przemocy i przekonaj się, jak łatwo unikniesz pułapek manipulacji skutecznie, swobodnie wyrażając swoje stanowisko.

Data dodania: 2008-04-08

Wyświetleń: 3099

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Wydaje się, że porozumiewanie się nie jest żadną sztuką, każdy to potrafi.
Powszechnie znana prawda, oparta na naszym codziennym doświadczeniu zakłada, że nie można się nie komunikować.
W jakimkolwiek języku mówimy, włączając migowy – wysyłamy otoczeniu zestaw informacji i komunikatów. Porozumiewamy się zawsze: słowem/milczeniem, gestem/bezruchem, dotykiem/separacją, spojrzeniem/unikaniem spojrzenia, nawet myślą...
A może nawet głównie myślą.
Od tego, co myślimy o sobie, swoim rozmówcy i sytuacji, której dotyczy wymiana zależy jaki sposób komunikowania się wybieramy, jakich słów używamy, jak spoglądamy, jakim gestem popieramy wypowiedź.
Zagadnienie komunikacji jest tak ogromnym obszarem wiedzy i poglądów, że nawet nie próbuję objąć całości tematu.
Żeby uniknąć posądzenia o „ naukawość” tych rozważań proponuję rozważania o sposobach komunikowania jako zabawę w rozpoznawanie i nazywanie gier, które na co dzień zdarzają się ludziom.
Zobaczmy więc, jak się można zabawić, gdy rozmowa ma na celu skłonienie rozmówcy do określonych zachowań, wyborów czy decyzji.

GRA W MANIPULACJĘ, jest niezwykle popularna, używana zawodowców, artystów i amatorów, z wariantami szczegółowymi: WKRĘCANIE, UWODZENIE.

Tak się w to gra:
Udział bierze dwóch lub więcej graczy. Inicjatywa leży po stronie „Rozgrywającego”. Pozostali uczestnicy noszą nazwę „Ogrywanych”.
Ma służyć skłonieniu Ogrywanego do podejmowania decyzji i działania, zgodnego z intencją i, zazwyczaj, interesem Rozgrywającego.
Manipulacja to sposób na wywieranie wpływu na inne osoby, a jej skuteczność zależy od biegłości Rozgrywającego w sztuce konwersacji. W takich sytuacjach nieocenioną wprost pomocą są przeróżne techniki, które mają zazwyczaj piękne nazwy. A to „skuteczna perswazja”, a to „sztuka efektywnej sprzedaży” a to ... nazw jest wiele.
W każdym razie chodzi tutaj o wyćwiczenie umiejętności skutecznego ukrywania rozbieżności między prawdziwym a deklarowanym celem rozmowy.
Zadaniem osoby manipulującej ( Rozgrywającego) jest ukrycie swoich intencji i myśli na tyle skutecznie, żeby Ogrywany się nie zorientował, o co tym razem chodzi.
Na uwagę zasługuje również „zasada spójności” - Ogrywany ma zobaczyć we Rozgrywającym szczerość i uczciwość, bo od wiarygodności Rozgrywającego zależy skuteczność jego działań.

Zasady manipulacji są proste:
* nigdy nie zdradzaj swoich prawdziwych intencji
* nie wahaj się użyć wszelkich sposobów, żeby zapewnić sobie sukces
* nie dopuszczaj rozmówcy do głosu, w żadnym przypadku nie pytaj go o zdanie
* nie odpuszczaj dopóki nie uzyskasz wiążącej deklaracji potwierdzonej wpłatą lub chociaż podpisem

Jak w każdej prawie grze - łatwo tu zobaczyć wygranego i przegranego. „Wygrany” zazwyczaj liczy w głowie korzyści, jakie wynikną dla niego z faktu, że „Przegrany” właśnie dał się do czegoś przekonać lub nie umiał odmówić.
Ten drugi często w chwili zakończenia rozmowy ( gry) ma uczucie niesmaku i żałuje, że nie umiał wyjść z tej bez szwanku.
To jest wersja biznesowa, którą nazywam WKRĘCANIEM.

Jest jeszcze inna wersja tej samej gry, częściej używana w relacjach osobistych.
Kończy się tym, że Ograny wykonuje plan Rozgrywającego i jest tego kompletnie nieświadomy. Wierzy, że realizuje swoje własne pomysły i dzięki nim osiągnie jakiś swój ważny cel, na przykład dostanie coś, zasłuży na coś ważnego dla siebie.
Gra polega na tym, że Rozgrywający daje a raczej „delikatnie sugeruje” obietnice, których nie ma zamiaru spełnić. Ale zaproszony do gry w roli Ogrywanego nie ma o tym pojęcia.
Bywa nawet tak zachwycony łaskawą uwagą Rozgrywającego, że radośnie poddaje się jego wpływowi.
Gra staje się jeszcze prostsza, gdy Ogrywany, częściej Ogrywana jest zaangażowany/a uczuciowo. Nadzieja na miłość czy związek wzmacnia efekty działań Rozgrywającego i znacznie ułatwia mu osiągnięcie celu.
Rozgrywający z pozycji wygranej dostaje od Ogranego to, o co nie chciał lub nie umiał poprosić i przeważnie się cieszy, szykując się do następnej podobnej akcji. Czasem sie wstydzi.
Ograny zazwyczaj dopiero po pewnym czasie orientuje się, że przegrał – nic nie osiągnął dając więcej niż zamierzał, często swoim kosztem zaspokoił kaprys osoby, nie ma szans na wzajemność czy wdzięczność. Jest mu smutno i prawie zawsze żałuje, że nie zadbał o siebie bardziej skutecznie.
Czasem się wstydzi.
Taką wersję nazywam UWODZENIEM.


Oba warianty tej gry w manipulację zazwyczaj kończą się zwycięstwem Rozgrywającego, chyba, że Ogrywany niespodziewanie wykaże się przytomnością i zrozumie zasady gry.
Wtedy ma szanse wygrać z artystą, rzadziej z profesjonalistą, ale za to prawie zawsze z amatorem.
Umiejętność skutecznego porozumiewania się, swobodnego wyrażania swojego zdania znacznie zwiększa prawdopodobieństwo wyjścia obronną ręką z gry zwanej manipulacją.
Uwaga, MANIPULACJA dawniej znana była pod nazwą „oszustwo”, obecnie prawie przestarzałą rzadko używaną.
Jeśli więc nie chcesz grać w manipulacje i zamierzasz być Ogrywanym przy każdej okazji tego rodzaju – wyćwicz świadome komunikowanie się.

Bądź świadomym rozmówcą, nie daj się ogrywać!Poznaj metodę Porozumienie bez Przemocy i przekonaj się, jak łatwo unikniesz pułapek manipulacji będąc w kontakcie ze swoimi uczuciami i potrzebami.

A może masz dość bycia Rozgrywającym?
To jest również metoda dla Ciebie. Uczy jasnego, uczciwego sposobu komunikowania się i budowania relacji opartych na równości i wzajemności.
Porozumienie bez Przemocy jest zaprzeczeniem gry zwanej manipulacją.
* Pokazuje jaka jest różnica między obserwowaniem, co się dzieje a ocenianiem ludzi, wydarzeń, zjawisk.
* Uświadamia potrzeby, których zaspokojenie jest warunkiem życia pełnią swoich możliwości.
* Uwrażliwia na reakcje i uczucia pojawiające się w określonych okolicznościach.
* Uczy formułować jasne, realne prośby, odmawiać i przyjmować odmowę.
* Pokazuje jak doskonalić umiejętność szczerych, zrozumiałych wypowiedzi oraz zdolność słuchania, pełnego zrozumienia i szacunku.
* Zapoznaje ze sposobami inicjowania kontaktu, budowania relacji, reagowania na oskarżenia i odmowę
* Pokazuje strategie rozwiązywania konfliktów bez przemocy.

Więcej o procesie porozumienia dowiesz się odwiedzając stronę http://www.jakubczak.eu.
Znajdziesz tam również aktualne zaproszenia na warsztaty i treningi umiejętności świadomego, skutecznego porozumiewania się.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena