Od pewnego czasu rośnie w Polsce popularność trampolin ogrodowych, nazywanych również batutami. Przydomowe ogródki, place zabaw mają na swoich terenach trampoliny, z których chętnie korzystają dzieci. Można się zastanawiać, czy trampoliny stały się modą, czy są kolejną zabawką, aczkolwiek potrzebną i przynoszącą wiele korzyści.

Data dodania: 2013-06-13

Wyświetleń: 983

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 1

WIEDZA

-1 Ocena

Licencja: Creative Commons

Radość dla ducha – korzyści dla ciała

Skakanie na trampolinie przynosi zdrowiu dziecka (ale również dorosłego) dużo korzyści. Przede wszystkim jest wspaniałym sposobem na rozładowanie rozpierającej dzieci energii, szczególnie w przypadku zabawy w kilka osób. Trampoliny ogrodowe sprawiają, że dzieci mimo zmęczenia skaczą na trampolinie nawet kilkadziesiąt minut, bardzo się przy tym ciesząc. Podczas zabawy słychać  radość i śmiech dzieci, które po takiej dawce zabawy i zmęczenia być może będą spokojniejsze. Dodatkowo intensywny ruch wpływa pozytywnie na mięśnie i całe ciało skaczących, gdyż pozostają one lepiej dotlenione i działają sprawniej. Dzieci poprzez skakanie na trampolinie ćwiczą również swój zmysł równowagi i koordynację ruchową, co znacznie wpływa na dalszą sprawność fizyczną.

Na co zwrócić uwagę, kupując trampolinę?

Jeśli już zdecydujemy się na zakup trampoliny, czy to dla siebie, czy dla dzieci, powinniśmy zwrócić uwagę na kilka rzeczy. Wybór trampolin w sklepach stacjonarnych oraz w Internecie ciągle rośnie, a my mamy często problem, na jaką trampolinę się zdecydować. Warto zwrócić wtedy uwagę na kilka podstawowych rzeczy, nie kierować się tylko ceną. Ważną sprawą jest grubość materiału, z którego wykonana jest rama i nogi trampoliny. Powinna ona wynosić minimum 1,4 mm. O jakości świadczy również waga – im cięższa trampolina, tym bardziej stabilna i wykonana z lepszych materiałów. Sprawdźmy również liczbę nóg, jeśli trampolina tej samej wielkości posiada 4 nogi zamiast 3, jest z pewnością pewniejsza i stabilniejsza. Sprawdźmy, czy kupowana trampolina posiada osłonę na sprężyny trampoliny i siatkę zabezpieczającą przed spadnięciem z niej. Zwiększy to znacznie jej bezpieczeństwo.

Skaczmy wspólnie i mali i duzi

Większości osób nie trzeba przedstawiać zalet płynących z posiadania trampoliny. Warto jednak zwrócić uwagę na bezpieczne z niej korzystanie. Pamiętajmy, by dzieci (zwłaszcza te młodsze) bawiły się zawsze pod okiem dorosłych. Szczególnie trzeba uważać podczas zabawy kilkorga dzieci w tym samym czasie, gdyż możliwe jest wpadnięcie na siebie skaczących.
Radości i korzyści jest jednak tyle, że zakup trampoliny w wielu przypadkach jest już koniecznością, szczególnie gdy dzieci zasmakowały już pasji skakania na trampolinie.

Licencja: Creative Commons
-1 Ocena