Kult ciała i piękna nie pozwala, by choć na chwilę zrezygnować z morderczych treningów. Jeśli znudziły Ci się wycieczki na siłownię, patrzenie na wyglądających jak materace dmuchane osiłków bez szyi i wylewanie hektolitrów potu, to świetną alternatywą dla wiecznego uganiania się za pieniądzem i doskonałym wyglądem może być spacer. Nie byle jaki, bo przy użyciu odpowiedniego sprzętu.
Kije trekkingowe, bo o nich właśnie mowa, przydadzą się, jeśli nie interesuje nas zwykły, banalny spacer z psem. Styl chodzenia z kijami doczekał się nawet miana dyscypliny sportowej, a nordic walking zdobywa z każdym rokiem coraz większą rzeszę wielbicieli. I słusznie, odbywając spacery tą techniką nie tylko relaksujemy swoje ciało i umysł, możemy też bardzo efektywnie ćwiczyć.
Dyscyplina ta pochodzi z Finlandii i stanowiła element całorocznego treningu narciarzy biegowych. Opisana została jednak dopiero niedawno, bo w 1997 roku. Od tamtej pory jej popularność wciąż wzrasta. W Polsce organizowane są nawet zawody sportowe, w których uczestniczyć mogą wszyscy fani "dwóch kijów".
Zaletą tego sportu jest uniwersalność, niedrogi sprzęt i możliwość uprawiania go w każdym wieku i przy każdym stanie zdrowia. Dobrodziejstw płynących ze spacerów przy użyciu kijów jest wiele. Nordic walking koryguje postawę, rozwija wytrzymałość ramion i zwiększa ich siłę. Jest doskonały dla osób otyłych i w podeszłym wieku, odciąża stawy, redukuje nacisk na kolana, biodra i plecy, doskonale reguluje pracę układu krwionośnego i oddechowego. Najważniejsze jest to, że do uprawiania go nie są potrzebne skomplikowane akcesoria turystyczne. Kije można kupić w każdym sklepie sportowym, a ich koszt waha się od kilkudziesięciu do kilkuset złotych.
Niezbędne są również wygodne, sportowe buty. Producenci prześcigają się w oferowaniu coraz to nowszych modeli i fasonów. Najważniejsze jest jednak to, by chodzenie w nich w każdych warunkach było komfortowe.
Wybierając się na dłuższy spacer warto zabrać ze sobą plecak na niezbędne rzeczy, jak prowiant czy kurtka. Plecaki nie powinny być zbyt duże. Najlepiej, jeśli posiadają specjalne uchwyty, do których możemy przyczepić nasze kije. Kluczowym czynnikiem przy uprawianiu każdego sportu jest odpowiednie nawadnianie organizmu. Dobrze jest, by nasze napoje znajdowały się w pojemnikach termicznych, które będą trzymały odpowiednią temperaturę nawet w czasie upałów lub mrozów. Kanapki czy posiłki również powinny być odpowiednio spakowane, by w upalne dni nie popsuły się i zachowały świeżość.
Jeśli jeszcze nie wiesz, jak pozbyć się kilku zbędnych kilogramów i zrelaksować się po ciężkim dniu, to chwyć za kije i ruszaj na pieszą wędrówkę ku zdrowotności.