1. Odpowiednie żywienie królików
Wprowadź do diety królika rośliny zawierające tłuszcz roślinny. Szczególnie polecane są nasiona słonecznika i siemienia lnianego.
2. Czystość w klatce
Zadbaj o czystość w klatce. Regularnie wymieniaj ściółkę, kiedy się zabrudzi lub przenieś króliki do klatek z ażurową podłogą.
3. Sposób zadawania paszy
Wynieś na zewnątrz klatki wszystkie urządzenia do zadawania paszy i pojenia. Nie bez znaczenia ma tutaj także wielkość karmidła. Jeśli jest zbyt duże, królik będzie rozgrzebywał z niego paszę. Powoduje to też dodatkowe straty.
4. Ilość zwierząt w klatce
Jeśli chcesz w przyszłości zaprezentować króliki na wystawie, dobrze jest je od samego początku trzymać w pojedynczej klatce. Ponieważ zwierzęta utrzymywane w grupie stale chcą wywalczyć sobie lepszą hierarchię w stadzie, toczone walki mogą uszkodzić lub trwale okaleczyć zwierzę.
5. Pora roku
Świetnie wiadomo, że najlepsze futerko króliki maja zimą. Wynika to z faktu przygotowywania się królika do tego trudnego okresu. Najgorsza jakość okrywy włosowej przypada zaś na pozostały okres. U młodych królików najlepsze futro (trochę niezależnie od pory roku) przypada na 8 miesiąc życia. Warto to zaplanować i przygotować sobie termin narodzin królików dokładnie na 8 miesięcy przed ważną wystawą.
6. Regularne wyczesywanie
Warto za pomocą specjalnej szczotki regularnie wyczesywać króliki. Co dzień, co tydzień, co dwa tygodnie ważne, żeby w regularnych odstępach czasu. Jednorazowy zabieg przed jakąś wystawą może mieć odwrotny skutek. Jeśli zwierzę będzie w okresie wylinki to twoje działania w tym momencie tylko pogorszą sytuację.
7. Pochodzenie królika
Warto, abyś pamiętał, że jakość futerka w dużej mierze jest cechą dziedziczną. Więc wybieraj i pozostawiaj do dalszej hodowli króliki o pięknym i lśniącym futerku.