Nie wiemy dokładnie, skąd wzięła się moda na odszkodowania. Firmy, które się tym zajmują powstają niemal jak grzyby po deszczu. Czy to normalne zjawisko, czy tylko moda?

Data dodania: 2013-05-30

Wyświetleń: 1614

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 6

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

6 Ocena

Licencja: Creative Commons

Odszkodowania - moda czy normalność?

     Poszkodowani w wypadkach często zastanawiają się, w jaki sposób walczyć o należne odszkodowania. Często bowiem jest tak, że wysokość zadośćuczynienia nie jest satysfakcjonująca, a ubezpieczyciel robi wszystko, żeby wypłata była jak najmniejsza. 

     Przydatnym narzędziem walki o odszkodowania okazuje się być Rzecznik Praw Ubezpieczonych. Chodzi o odszkodowania powypadkowe i zainicjowaną przez Rzecznika uchwałę do Sądu Najwyższego. Potwierdza on, że na żądanie poszkodowanego zakład ubezpieczeń musi wypłacić odszkodowanie obejmujące celowe i ekonomicznie uzasadnione koszty nowych części i materiałów służących do naprawy uszkodzonego pojazdu.

    Sąd Najwyższy dopuścił stosowanie nowych części przy naprawie samochodów używanych, lecz pod warunkiem konieczności lub niezbędności likwidacji szkody w ten sposób: gdy przemawiają za tym względy techniczne lub bezpieczeństwa, a także estetyki i trwałości części zmiennych.

     Wypadki przy pracy to drugi ważny temat. Wypadek przy pracy na przykład może zdarzyć się każdemu. Według przepisów - to nagłe zdarzenie wywołane przyczyną zewnętrzną, które spowodowało uraz lub śmierć i nastąpiło w związku z pracą:

- podczas lub w związku z wykonywaniem przez pracownika zwykłych czynności lub poleceń przełożonych;

- podczas lub w związku z wykonywaniem przez pracownika czynności na rzecz pracodawcy, nawet bez polecenia;

- w czasie pozostawania pracownika w dyspozycji pracodawcy w drodze między siedzibą pracodawcy, a miejscem wykonywania pracy wynikającym z umowy o pracę.

     Odszkodowania ostatnio często są wypłacane za tzw. "zmarnowany urlop". Jakie  roszczenia przysługują turystom, gdy organizator wycieczki nie wywiązuje się ze wszystkich postanowień zawartej umowy? Przede wszystkim za niezgodność wycieczki z opisem przedstawionym przy zawieraniu umowy biuro podróży zobowiązane jest wypłacić odszkodowanie stanowiące równowartość wszelkich kosztów jakie zostały przez Ciebie poniesione wskutek uchybień organizatora. 

Licencja: Creative Commons
6 Ocena