Nowa moda?
Stawianie domów przyjaznych dla środowiska przestało być traktowane jako fanaberia zapalonych ekologów. Coraz więcej osób decyduje się na ekologiczne budownictwo, tańsze w eksploatacji, upatrując w nim szansy na zdrowsze i oszczędniejsze życie. Niesie to za sobą także możliwość korzystania z bezpłatnej i nieograniczonej energii odnawialnej. Być może i Ty zastanawiasz się nad tym popularnym ostatnimi czasy rozwiązaniem. Aby rozwiać Twoje wątpliwości i pomóc Ci w podjęciu właściwej decyzji, przedstawię zalety ekologicznego domu.
Z ekologią budować życie
Rozważając kwestię budowy ekologicznego domu należy liczyć się z kosztami inwestycji, która zwróci się z upływem czasu. Inwestowanie w najtańsze materiały o niewiadomym pochodzeniu i słabej jakości, jak również zatrudnianie przypadkowych wykonawców realizowanego projektu, nie jest dobrym rozwiązaniem. Brak atestów surowców w połączeniu z niekompetencją zespołu budowlanego nie stworzy arkadyjskiego ogniska domowego o jakim marzymy.
Przy wyborze idealnego dla naszych potrzeb projektu domu, warto kierować się zasadą: im prościej, tym lepiej. Im mniej skomplikowany kształt budowli, tym mniejsza okazja na popełnienie błędu przez wykonawców i tańsze koszty jego realizacji. Energooszczędny dom, to dom na planie prostokąta o klasycznej, zwartej bryle. Zwarty kształt domu powoduje mniejszy ubytek ciepła i jest łatwiejszy w ogrzewaniu, przez co bardziej oszczędny.
W trosce o utrzymanie ciepła we wnętrzu domu należy zadbać o izolację dachu., dlatego warto pogrubić warstwę ocieplenia stropu. Istotny wpływ na redukcję energii grzewczej ma także wpływ rozmieszczenie pomieszczeń oraz ilość okien w każdym z nich. W pomieszczeniach służących za garderobę, garaż czy innego rodzaju „przechowalniach” dobrze byłoby zrezygnować z okien bądź zredukować ich ilość oraz powierzchnię. Okna w pokojach przeznaczonych do codziennego użytku – kuchni, salonie czy bawialni, warto zamontować rolety zewnętrzne redukujące do minimum straty ciepła nawet o 30%.
Kilka słów podsumowania
Ekologiczne domy cieszą oko nie mniej niż luksusowe wille i apartamenty. W niczym nie przypominają szałasów czy drewnianych chałup pokrytych strzechą, a przy tym służą środowisku. Cieszą się dużą popularnością w Kanadzie oraz Stanach Zjednoczonych. Projektanci i architekci zachęceni wkomponowaniem w domu otaczającą go przestrzeń, sięgają po nowatorskie rozwiązania także w Polsce. W 2011 zaprezentowali swoje pomysły w konkursie zatytułowanym „Ekologiczny dom” organizowanym przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska.
Zamknij oczy i wyobraź sobie o ile przyjemniej byłoby mieszkać w zdrowym, otoczonym zielenią domu niż odpychającym zimnym budynku, na którego utrzymanie przeznaczasz rażącą część swojego domowego budżetu.