Przyjrzyjmy się więc zmainie z punktu widzenia podświadomości, bo zmiana u niej zawsze jest na początku "na gorsze".
Dlaczego tak się dzieje?
Podświadomość ma swoją strefę komfortu, lubi to, do czego jest przyzwyczajona, bojkotuje więc wszelkie nasze działania, które w nią godzą. Podświadomość nie lubi nieznanego, traktuje zmianę jako zagrożenie. Łatwiej będzie, gdy zajdą pewne warunki.
Te warunki to:
M - odpowiednia motywacja lub potrzeba
W - Wyraźna wizja, na co zamieniamy to, co mamy teraz
P - Znajomość pierwszych kroków, jakie mamy do wykonania, aby zmiana zaszła
Rochard Beckhard i David Glejcher opracowali teorię dotyczącą zmian nazywaną „Wzorem na zmianę” lub „Formułą Glejchera” Teoria ta wyjaśnia nie tylko dlaczego ludzie z rezerwą odnoszą się do tego, co nowe, jak też jest wykorzystywana przy planowaniu większych zmian.
Wzór na zmianę pokazuje, że aby zmiana nastąpiła, niezbędne są trzy czynniki – Motywacja, Wizja i Pierwsze kroki. Powinny być one na tyle silne i wyraziste, aby pozwoliły człowiekowi pokonać Opór przed nieznanym.
Zgodnie z Formułą Glejcherta, jeśli chcesz dokonać zmiany w swoim życiu (masz motywację lub potrzebę zmiany) i posiadasz wyraźną wizję swojego celu oraz sytuacji po zmianie, to wystarczy, że znasz pierwsze kroki, jakie możesz zrobić, abyś był w stanie pokonać opór przed zmianą.
M x W x P > O
Żaden z tych czynników nie może być równy zeru, gdyż wtedy wartość iloczynu trzech czynników także jest równa zeru. Innymi słowy, brak jakiegokolwiek z trzech kluczowych czynników, zgodnie z tą teorią, uniemożliwia pokonanie oporu (lęku) przed zmianą.
Tak więc jeśli nie chcesz dokonać zmiany ( motywacja wtedy = 0), to nawet posiadając wizję celu i znając działania jakie powinieneś podjąć, nie dokonasz zmiany.
Podobnie niemożliwe jest przeprowadzenie zmiany, gdy brakuje Ci celu (wizji) lub znajomości pierwszych, niezbędnych działań.
Twoim zadaniem, gdy chcesz dokonać zmiany ( motywacja wtedy >0 ), jest uświadomienie sobie Celu (wizji) oraz określenie Pierwszych kroków. ( Do przeprowadzenia zmiany nie jest konieczna znajomość wszystkich niezbędnych działań, ważna jest świadomość pierwszych kroków, które będą stanowiły solidny początek i pociągną za sobą kolejne działania ).
Pomyśl więc jaką wartość mają u Ciebie powyższe trzy czynniki – Motywacja, Wizja, Pierwsze kroki. Czy czasem któryś z nich nie jest równy lub bliski zeru ?
Jeśli nie, to wystarczy je wzmocnić i zmiana jest łatwa do przyjęcia :)
Pamiętaj jednak, że motywacja to klucz, bo przez nią "krzyczy" nasza podświadomość.