Przedsiębiorca może wybrać:
- biuro rachunkowe,
- samodzielną księgową,
- program do księgowości,
- księgowość internetową.
Pierwsze trzy są dosyć znane, natomiast internetowa księgowość w takiej formie, jak obecnie funkcjonuje, jest wciąż mało popularna. Zakłada prowadzenie spraw rachunkowych firmy samodzielnie przez przedsiębiorcę przy użyciu odpowiedniego programu dostępnego on-line i tylko w sytuacjach wątpliwości kontakt z doradcą.
Czym to się różni od programów do prowadzenia samodzielnej księgowości?
Przede wszystkim użytkownik nie musi pamiętać o aktualizacjach. Płatność jest przeważnie w formie miesięcznego abonamentu. Mamy zawsze dostęp do doradcy, niekiedy jest to dodatkowo płatne.
Ponieważ pozostałe elementy nie różnią się zbytnio od typowych programów do księgowości, tyle że są dostępne on-line, przedsiębiorca musi posiadać pewną wiedzę na temat zasad rachunkowości, a w szczególności używanych terminów. Takie rozwiązanie posiada kilka wad. Przede wszystkim sami odpowiadamy za swoje błędy, a są one często popełniane, gdy nie mamy doświadczenia ani odpowiedniej wiedzy. Kiedy współpracujemy z biurem rachunkowych lub księgową, ona ponosi odpowiedzialność i w przypadku jakichkolwiek problemów można się starać o odszkodowanie z obowiązkowego ubezpieczenia OC. Nie wspominając o doradztwie i bezcennej pomocy biur rachunkowych.
Przekazanie prowadzenia spraw księgowych odpowiedniej osobie zaoszczędza również sporo czasu. Przy samodzielnym prowadzeniu księgowości musimy na to przeznaczyć od 20 do nawet 80 godzin miesięcznie, w zależności od ilości generowanych dokumentów, jak i stopnia posiadanej wiedzy z zakresu rachunkowości.
Korzystanie z usług biura daje nam spokój prowadzenia biznesu, pomoc i porady zawsze dostępne i często przynosi oszczędności nie tylko czasu, ale i pieniędzy.