Wielu z pewnością spyta o sens umieszczania kawałka plastiku w swojej ukochanej gitarze, jeśli takie samo brzmienie daje mikrofon umieszczony przed gitarą, który nie ingeruje w jej konstrukcję. Odpowiedzią jest fakt, że mikrofon zewnętrzny nie jest w stanie zapewnić nam tak dobrego brzmienia przy jednocześnie wysokiej odporności na sprzężenia. Lyric jest tak skonstruowany, aby możliwie najwierniej przenosić naturalne brzmienie gitary akustycznej, a umieszczenie urządzenia wewnątrz pudła rezonansowego chroni nas przed sprzężeniami oraz zakłóceniami niepożądanymi dźwiękami z otoczenia. Poza tym użycie Lyric jest dużo wygodniejsze, ponieważ zwalnia nas z obowiązku trzymania gitary w jednej pozycji, w której należy „celować” w główkę mikrofonu aby nie zmienić charakterystyki brzmienia.
Kluczowe dla jakości brzmienia a w tym eliminacji zakłócających brzmienia różnic fazowych i interferencji fal akustycznych jest usytuowanie mikrofonu Lyric. On nie zbiera dźwięku kontaktowo, wprost z płyty wierzchniej gitary, lecz z przestrzeni wewnątrz gitary. Jest przy tym usytuowany dokładnie w odległości 3 mm od płaskiej powierzchni płyty wierzchniej i zwrócony w jej kierunku co jest uzasadnione tym, że przekształca na drgania elektryczne tylko ciśnienie akustyczne z maleńkiej przestrzeni między nim a płytą wierzchnią nie będąc wrażliwym na zakłócające jakość brzmienia dźwięki odbite. Więcej na temat tej technologii zwanej PZM znajdziecie tutaj.
O MIPA słów kilka
Nagrody MIPA (Musikmesse International Press Award) zostały wręczone już po raz czternasty. W tym roku w głosowaniu wzięło udział przeszło 100 magazynów muzycznych z całego świata, których przedstawiciele głosowali na najlepsze instrumenty i akcesoria muzyczne roku 2012/2013 nominowane w ponad 40 kategoriach. Zwycięzcy ogłoszeni zostali na specjalnej ceremonii wręczenia nagród 11 kwietnia 2013 w czasie trwania targów Musikmesse we Frankfurcie.
Ogłoszeniu wyników i wręczaniu nagród przyglądało się ponad 300 międzynarodowych przedstawicieli producentów i dystrybutorów sprzętu muzycznego z całego świata. W tym roku można było spotkać gości m.in. z: USA, Kanady, Japonii, Brazylii, Rosji, Polski, Wielkiej Brytanii, Włoch, Francji, Grecji, Holandii, Belgii, Chin, Indonezji, Danii, Austrii, Szwajcarii i Niemiec.
Potwierdza to prestiż nagrody MIPA, którą nazwać można „Grammy” branży instrumentów i akcesoriów muzycznych.