Czy nauka gry na gitarze klasycznej to trudna sprawa? Nie brakuje osób, które tak twierdzą. Z drugiej jednak strony, to powszechny, przyjazny także wśród młodych miłośników muzyki, instrument. Czy przez wakacje nauczymy się na nim grać?

Data dodania: 2022-06-22

Wyświetleń: 400

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Czy da się nauczyć grać na gitarze klasycznej w wakacje?

Co powinieneś wiedzieć o gitarze klasycznej?

Przede wszystkim musisz poznać strojenie gitary klasycznej. Większość gitar jest strojona tak samo jak współczesne gitary - 4. i 2. struna są strojone do E, 3. i 1. struna do G, a 5. struna do B. Gitary klasyczne są strojone według innego standardu - 4. i 2. struna są strojone do G, 3. i 1. struna do D, a 5. struna do A. 

Najważniejszą różnicą między gitarą klasyczną a współczesną jest konstrukcja korpusu. Gitary klasyczne mają mniejszy korpus, który nie jest usztywniony; w jamie korpusu nie ma żadnego wewnętrznego systemu nośnego. To właśnie budowa szyjki odróżnia gitary klasyczne od innych gitar. Podstrunnice w gitarach klasycznych są szersze i umieszczone dalej od nakrętki niż w gitarach współczesnych. Oznacza to, że trzeba bardziej rozprostować palce, aby dosięgnąć progów.

Jakie są cechy charakterystyczne gitary klasycznej?

Pierwszą różnicą jest kształt pudła rezonansowego. Nie jest ono prostokątne, lecz eliptyczne, a więc mniejsze w środku i szersze na końcach. Drugą różnicą względem innych gitar jest rodzaj drewna, z którego wykonane jest pudło rezonansowe. 

Zwykle jest to świerk, który jest lżejszy niż cedr używany do budowy pudła rezonansowego w nowoczesnych gitarach. Trzecią różnicą jest liczba strun. Gitara klasyczna ma sześć strun, podczas gdy gitara współczesna ma ich sześć lub siedem. 

Czwarta różnica polega na sposobie naciągania strun na pudło rezonansowe. W gitarze klasycznej struny są rozciągnięte w poprzek pudła rezonansowego pod kątem około 16 stopni, natomiast w gitarze nowoczesnej są one rozciągnięte prosto w poprzek pudła rezonansowego.

Czy łatwo jest nauczyć się grać na gitarze klasycznej?

Tak, bardzo łatwo. Należy zacząć od prawidłowej postawy, która jest pierwszą rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę. Ustaw stopy w szerokim rozkroku, z jedną stopą przed drugą, tak abyś miał stabilną podstawę. Kolana powinny być ugięte, a plecy proste, ale nie sztywne. Trzymaj gitarę mocno przy ciele, ale nie tak mocno, aby nie powodować skurczów palców. 

Łokcie należy trzymać blisko ciała, jak najdalej od gitary, aby podczas gry nie uderzać łokciem w pudło rezonansowe. Na gitarze klasycznej gra się w stylu finger-picking, więc nie używa się palików, co ma miejsce w przypadku gitary o stalowych strunach. Kciuk i palec wskazujący włóż do otworu dźwiękowego, gdzie krzyżują się struny. Pozostałe palce powinny znajdować się po drugiej stronie mostka, czyli zakrzywionego kawałka drewna, który utrzymuje struny w górze. Najlepsze gitary klasyczne można kupić w sklepie muzycznym nauczsiegrac.pl.

Ogólnie rzecz biorąc, gitary klasyczne są mniejsze niż gitary o stalowych strunach i są strojone według innego standardu. Najważniejszą różnicą między gitarami klasycznymi a współczesnymi jest konstrukcja korpusu. Gitary klasyczne mają mniejszy korpus, który nie jest usztywniony; w jamie korpusu nie ma żadnego wewnętrznego systemu nośnego. 

To właśnie budowa szyjki odróżnia gitary klasyczne od innych gitar. Podstrunnice w gitarach klasycznych są szersze i umieszczone dalej od nakrętki niż w gitarach współczesnych. Oznacza to, że trzeba bardziej rozprostować palce, aby dosięgnąć progów. 

Gitara klasyczna to przyjazny, uniwersalny instrument. Jeśli będziemy systematycznie ćwiczyć, to jest więcej niż prawdopodobnym, że pod koniec wakacji będziemy już w stanie zagrać kilka świetnych utworów na gitarze klasycznej. 

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena