Windykacja, czyli inaczej dochodzenie własności może przebiegać na wielu różnych płaszczyznach i dotyczyć różnych czynności. Sposób przeprowadzania windykacji jest zależny od wielu czynników, między innymi od tego, czy dług jest świeży, czy też może ma już kilka lat, także dużo zależy od tego, od kogo dług ma się odzyskać. 

Data dodania: 2013-04-27

Wyświetleń: 1283

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Dlatego też każde szkolenie z windykacji, którym poddawane są osoby chcące pracować w branży, przekazuje niezbędne informacje dotyczące technik windykacyjnych. Te można podzielić na wiele różnych elementów w zależności od tego, jak będą one realizowane. 

Podział w kancelariach prawnych

Kancelarie prawne, które między innymi zajmują się też windykacją, dzielą zazwyczaj techniki w tym zakresie na dwa rodzaje. Pierwszym z nich jest windykacja polubowna, która określa monitowanie dłużnika o tym, że ma do zapłaty określoną kwotę. Drugim sposobem jest już windykacja sądowa, która realizowana jest wtedy, gdy pierwszy przypadek się nie powiedzie. Celem windykacji sądowej jest uzyskanie wyroku sądu albo nakazu zapłaty z klauzulą wykonalności egzekucji komorniczej.

Dodatkowo też oprócz tych dwóch technik dodawane są często inne, takie jak windykacja komornicza i pokomornicza, która dotyczy obsługi kontaktów z komornikiem oraz poszukiwanie poprzez wywiad gospodarczy majątku dłużnika, aby zaspokoić roszczenie. Także wydziela się windykację karną, która dotyczy prowadzenia postępowania karnego przeciwko dłużnikowi.

Podział w firmach windykacyjnych

Firmy windykacyjne w zakresie windykacji często posługują się nieco innymi terminami. W nich ma się do czynienia z windykacją miękką, która jest procedurą informowania dłużników o zaległościach. To faza podobna do fazy polubownej, w której można zawrzeć jeszcze ugodę oraz bez problemu spłacić dług. Gdy windykacja miękka nie odniesie skutku, wtedy przeprowadza się windykację twardą, w której firma windykacyjna posługuje się sankcjami prawnymi oraz moralnym, na przykład postępowaniem sądowym, karnym czy egzekucjami komorniczymi.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena