Wiosenne porządki warto zacząć od obchodów naszej nieruchomości. Zwróćmy uwagę na to co zalega na trawniku, popatrzmy na okna i dach, przyjrzyjmy się elewacji oraz rynnom. Dlaczego zaczynamy od zewnątrz? Zimą panują bardzo niskie temperatury przez co zewnętrzna część domu ulega większemu zużyciu niż wnętrze.
1. Podczas obchodów zwróć szczególna uwagę na okolice okien i drzwi, zwłaszcza na uszczelki. Sprawdź czy zachowały swoje uszczelniające właściwości, czy są elastyczne. Jeżeli są twarde i popękane, powinieneś wymienić je na nowe.
2. W trakcie wykonywania oględzin dachu zwróć uwagę na to, czy nie brakuje dachówek lub czy któraś z nich nie uległa złamaniu. Złamane lub obluzowane dachówki wymień na nowe, nie zagrażające bezpieczeństwu przechodniów. Wyciągnij z garażu drabinę, przy pomocy której oczyścisz rynny z zalegającego brudu: liści, martwych gryzoni, gałązek i temu podobnych rzeczy.
3. Wraz z wiosną nadchodzi czas, podczas którego wyciągamy z garażu niezbędne przybory: grabie, łopatę, węże ogrodowe, kosiarkę, nożyce do przycinania krzewów i drzew. Sprawdź, czy któreś z twoich narzędzi nie uległo zepsuciu. Jeżeli wąż ogrodowy pękł, będziesz musiał go wymienić. Sprawdź swoje narzędzia pod kątem występowania rdzy oraz przetestuj trzonki narzędzi ogrodniczych pod kątem stabilności.
4. Najwyższy czas aby zacząć wdrażać zmiany wokół domu. Zagrab trawnik, zamieć chodniki, sprawdź czy elewacja budynku znajdująca się najbliżej podłoża nie wymaga czyszczenia. Jeżeli zajdzie taka potrzeba umyj elewację - pamiętając przy tym, że dom jest tak piękny wewnątrz jak widzą go na zewnątrz. Nie chcesz przecież przestraszyć swoich gości, wywrzeć na nich złego pierwszego wrażenia?
5. Obok jesieni, wiosna jest najwłaściwszym terminem by sprawdzić stan ogrzewania, wentylacji i systemu klimatyzacji. Jakość powietrza ma bardzo duży wpływ na stan naszego samopoczucia i zdrowia. Z tego względu powinieneś wymienić filtry powietrza i jeszcze przed nastaniem lata sprawdzić, czy klimatyzator jest w dobrym stanie.
6. Skoro już poradziliśmy sobie na zewnątrz, czas wziąć się za wnętrze budynku. Zacznij od czyszczenia okien i wpuszczenia do domu świeżego powietrza. Następnie możesz przejść do wyczyszczenia wentylacji, okolic kominka i innych newralgicznych miejsc. Wyczyść dom od podłogi po sufit.
7. Koniec końców sprawdź stan systemów wpływających na zdrowie użytkowników domu. Przetestuj czujniki alarmowe, na czele z czujnikiem dymu i czujnikiem tlenku węgla (czadu). Sprawdź jak działa gaśnica oraz czy któreś z leków znajdujących się w apteczce nie uległy przedawnieniu. Jeżeli wszystko jest sprawne, jesteś już gotowy by cieszyć się wiosną i nadchodzącym latem.