Birmingham to jedno z największych i najbardziej nowoczesnych miast Wielkiej Brytanii. Uroki tego miasta to: najpiękniejsze kamienie świata, wspaniałe krajobrazy, różnorodne muzea, m.in. muzeum czekolady, a także przepiękne parki i rezerwaty. Birmingham co roku odwiedza 30 mln turystów.

Data dodania: 2013-04-04

Wyświetleń: 1444

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 1

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

1 Ocena

Licencja: Creative Commons

Turystycznie Birmingham to miasto niemal doskonałe. Birmingham to miasto równowagi we wszystkim. Są tu zarówno stare dzielnice do zwiedzania, jak i nowoczesne ośrodki handlowe czy kulturalne. Po spacerze można odpocząć w jednym z licznych parków. W mieście jest obecnie około 6 mln drzew skupionych w parkach i na skwerach. Największy z nich to Sutton - zajmujący powierzchnię ponad 970 ha rezerwat miejski, największy na świecie rezerwat przyrody w obrębie miasta.

Muzeum Dzielnicy Jubilerów
To jedna z najlepszych atrakcji turystycznych na świecie po rzymskim Panteonie i London National Gallery. Zwraca uwagę zmyślny system odzyskiwania najmniejszych drobinek złota na każdym etapie produkcji biżuterii, także z mytych pod bieżącą wodą rąk czy z podeszew butów rzemieślników. Choć w Birmingham już od XIV w. obrabia się metale szlachetne, przemysł jubilerski rozkwitł na dobre kilka wieków później, wraz z powrotem Karola II. Zapanowała wówczas moda na fikuśne guziki i sprzączki do butów - żelazne, z czasem srebrne, a w końcu złote, wysadzane szlachetnymi kamieniami i kolorowym szkłem. Dziś Jewellery Quarter, której ulice pełne są sklepów jubilerskich, wytwarza 40 proc. biżuterii sprzedawanej w Wielkiej Brytanii.

Kanały i zabytki w Birmingham
Birmingham to również miasto kanałów. Dawniej stanowiły one specyficzną sieć transportową, dziś służą raczej jako atrakcja turystyczna, choć nadal pływają po nich stateczki z pasażerami. Na obrzeżach kanałów można pooglądać XIX-wieczne wiktoriańskie domy albo skorzystać z oferty nocnego życia miasta. Spośród typowych zabytków sakralnych najciekawsza jest zapewne Katedra świętego Chada, wybudowana w połowie XIX wieku i będąca do dziś główną katolicką świątynią miasta. Kolejny interesujący obiekt to skansen Back-to-backs, starannie odrestaurowany zaułek ukazujący typowe życie robotniczych rodzin dawnego Birmingham.

Atrakcje Birmingham
Z tego miejsca wywodzi się też City of Birmingham Symphony Orchestra, jedna z najlepszych orkiestr symfonicznych świata, a jej siedzibą pozostaje Symphony Hall, niezwykle nowoczesna sala koncertowa.

Muzeum czekolady
Nieopodal mamy fabrykę czekolady Cadbury z 1824 r. Założona przez synów właściciela fabryki George'a Cadbury'ego miała zapewnić robotnikom i ich rodzinom godziwe warunki życia. Teraz powstał tu park atrakcji Cadbury World. A w nim aztecka dżungla, statek wiozący ziarna kakao do Europy, dydaktyczne pokazy na temat procesu powstawania czekolady i interaktywne zabawy ze słodkim zapachem w tle (park odwiedza ponad pół miliona turystów rocznie).

Warto zwiedzić również jedną z największych nowoczesnych konstrukcji, która jest usytuowana na Placu Victorii. To fontanna "River", którą mieszkańcy potocznie nazywają "The Floozie in the Jacuzzi". Miasto jest symbolem postępu, głównie dzięki milionom turystów napływających każdego roku do tego miejsca. Birmingham odchodzi od wizerunku betonowych konstrukcji na rzecz zieleni i bardziej przyjaznego krajobrazu.

Licencja: Creative Commons
1 Ocena